- Ta "Bursztynowa Przystań" będzie prosiła o naszą miłość, naszą nadzieję, i naszą solidarność - mówił podczas poświęcenia placówki abp Sławoj Leszek Głódź.
W poniedziałek 2 grudnia otwarto pierwsze na Wybrzeżu i jedno z pierwszych w Polsce stacjonarne hospicjum dla dzieci. Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał metropolita gdański.
- Gratulujemy Gdyni nie tylko biznesowych wieżowców i pomników, ale szczególnie tego pomnika poświęconego Janowi Pawłowi II – mówił abp Głódź.
Ks. Grzegorz Miloch, dyrektor Hospicjum św. Wawrzyńca, przypomniał historię ruchu hospicyjnego na Wybrzeżu i jego związki z osobą i nauczaniem papieża Jana Pawła II. Mówił o początkach służby terminalnie chorym w ramach hospicjum domowego. Następnie przybliżył początki stacjonarnego domu hospicyjnego św. Wawrzyńca. - Podczas tej naszej działalności zrodziła się potrzeba zrobienia jeszcze czegoś więcej. I to się stało. To dzieło dedykujemy ojcu świętemu Janowi Pawłowi II. On w jakiś sposób ciągle towarzyszy naszej działalności - stwierdził. Przypomniał też, że hospicjum domowe w ciągu swojej działalności objęło opieką 8000, a stacjonarne 4200 pacjentów.
- Pragniemy, aby tutaj młody człowiek znalazł bezpieczną przystań, dom gościnny - mówił ks. Miloch. Podkreślił także, że przed prowadzącymi hospicjum stoi wielkie zadanie stworzenia ʺgościny serca tym, którzy jej najbardziej potrzebująʺ.
Uroczystość była okazją do wyrażenia serdecznych podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ʺBursztynowej Przystaniʺ. Dyrektor hospicjum uhonorował specjalnym wyróżnieniem metropolitę abp. Głódzia. - Dziękuję księdzu arcybiskupowi za to, że objął patronat nad naszym hospicjum dziecięcym oraz za to, że w tych ważnych chwilach jest z nami - podkreślał ks. Miloch. Podobne wyróżnienie otrzymał także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Trzeba powiedzieć, że od początku swojej prezydentury w Gdyni pan prezydent zawsze wspierał działalność hospicyjną. Towarzyszył nam w trudnych chwilach. A kiedy zaproponowałem stworzenie hospicyjnego domu dla dzieci, przystał na tę propozycję bez wahania - mówił. Ks. Grzegorz przypomniał także o wytrwałości prezydenta Szczurka w kwestowaniu na rzecz hospicjum, podejmowanym co roku 1 listopada na witomińskim cmentarzu. Wyróżnienia otrzymali także przyjaciele domu hospicyjnego ze Szwecji, zrzeszeni w organizacjach ʺRazem możemy wszystkoʺ i ʺPolka Internationalʺ.
Podczas uroczystości abp Głódź, prezydent Szczurek, prezes firmy Allcon Mariusz Białek oraz dyrektor hospicjum ks. Miloch odcisnęli swoje dłonie w kolorowej masie plastycznej. Gest ten zastąpił tradycyjne przecinanie wstęgi. Metropolita poświęcił także znajdującą się na piętrze kaplicę domu hospicyjnego oraz miejsce upamiętniające postać Jana Pawła II.
Dom hospicyjny dla dzieci i młodzieży ʺBursztynowa Przystańʺ powstał z myślą o tym, by ʺulżyć w cierpieniu chorym dzieciom, rozjaśnić ich codzienność miłością, zapewnić im i ich rodzinom poczucie bezpieczeństwaʺ. W hospicjum znajduje się 15 pokoi dla chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe. Na powierzchni ponad 3 tys. mkw. znaleźć można także: kaplicę, aneks szkolny, kuchnię i jadalnię, kino, hydroterapię, ogród zimowy, pokój zmysłów, przestronną świetlicę z kominkiem, pomieszczenia rehabilitacyjne, sale do terapii indywidualnej i grupowej. W nowym budynku zostanie również otwarta Poradnia Medycyny Paliatywnej i Leczenia Bólu.