- Jesteśmy w okresie Adwentu. To czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Prośmy o to, aby nasze drogi spotkały się z będącym wśród nas Jezusem Chrystusem - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
W auli Akademii Morskiej w Gdyni 6 grudnia arcybiskup Sławoj Leszek Głódź koncelebrował uroczystą Mszę św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów uczelni.
Metropolita gdański przybliżył zebranym postać świętego Mikołaja, którego w kalendarzu liturgicznym wspominamy 6 grudnia. - Urodził się w Patarze w Azji Mniejszej. Był synem bogatych rodziców, wybrał stan kapłański i rozdał cały swój majątek. Potem również jako biskup Miry znany był ze swojej dobroczynności. Jego kult zaczął się szerzyć szczególnie na ziemiach słowiańskich - mówił arcybiskup. Według podań św. Mikołaj zasłynął jako cudotwórca ratujący żeglarzy z katastrof morskich. - Dlatego biskupa z Miry ogłoszono w Kościele katolickim m.in. patronem marynarzy - podkreślił metropolita gdański.
Po zakończeniu Eucharystii odbyło się spotkanie autorskie połączone z "wodowaniem" książki dr inż. E. Krajczyńskiego "Kurs na świat". Następnie, podczas uroczystego posiedzenia Senatu AMG, wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe pracownikom uczelni oraz nagrody dla wybitnych studentów. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w premierze filmu dokumentalnego "Andrzej Perepeczko - życie moje" oraz w promocji książki A. Perepeczki "Opowieści mórz przedwieczornych" oraz "W ogniu Perskiej Zatoki". Święto szkoły zakończyło się apelem pamięci.
Akademia Morska w Gdyni została powołana do życia decyzją ministra spraw wojskowych gen. Józefa Leśniewskiego 17 czerwca 1920 r. jako Szkoła Morska w Tczewie z dwoma wydziałami - nawigacyjnym i mechanicznym. Ze względu na trwającą wówczas wojnę polsko-bolszewicką zajęcia dydaktyczne zainaugurowano dopiero 8 grudnia 1920 r. Absolwenci uzyskiwali uprawnienia, jakie dawały studia wyższe. W 1930 r. szkołę przeniesiono do Gdyni, do nowo wybudowanego kompleksu budynków przy ul. Morskiej i przemianowano na Państwową Szkołę Morską. W czasie II wojny światowej szkoła prowadziła działalność w Southampton oraz w Londynie.
Po wojnie wróciła do dawnej siedziby jako szkoła średnia. W roku 1968 przekształcono Państwową Szkołę Morską w Gdyni w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. W 2001 roku uczelnia otrzymała status akademii i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Gdyni.