Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Muzyczna podróż w czasie

Trzecia edycja imprezy poświęcona jest muzyce okresu Bożego Narodzenia. O sukcesie tego wydarzenia artystycznego rozmawiamy z dyrektorem artystycznym festiwalu Filipem Berkowiczem.

Dariusz Olejniczak: Biorąc pod uwagę krótką, bo trwającą zaledwie trzy lata, festiwalową tradycję, można mówić o sukcesie imprezy, który z pewnością świetnie wróży kolejnym edycjom Actus Humanus. Jaki jest przepis na dobry i liczący się w Europie festiwal muzyki klasycznej?

Filip Berkowicz: Myślę, że złożyły się na to dwa czynniki. Po pierwsze, genius loci Gdańska i jego wspaniałych wnętrz, w których odbywają się koncerty. To kościoły św. Jana i św. Jakuba, Dwór Artusa i inne fantastyczne miejsca. Po drugie, gwiazdy biorące udział w imprezie. Udało się nam do Gdańska zaprosić na przestrzeni tych kilku lat największych, najznakomitszych wykonawców muzyki klasycznej. Wystarczy wymienić choćby kilkoro tegorocznych gości, jak zespół Europa Galante z Fabio Buiondim czy Huelgas Ensemble lub francuska grupa Conterto Soave. Zresztą wszyscy wykonawcy to elita wśród wykonawców muzyki historycznej.

Bo i sam festiwal wydaje się być przedsięwzięciem elitarnym...

Owszem. To jest festiwal elitarny i myślę, że to jeszcze jeden z  czynników, które sprawiają, iż publiczność identyfikuje się z tą imprezą. Ludzie chcą uczestniczyć w czymś, co jest stworzone specjalnie dla nich. O tym, że to się sprawdza, świadczy fakt, że wszystkie bilety na festiwalowe koncerty zostały wyprzedane, a oprócz publiczności gdańskiej, na festiwal przyjechali melomani ze Skandynawii czy Holandii.

Tegoroczny Actus Humanus to oprócz muzyki klasycznej przedsięwzięcia kojarzące się raczej z festiwalami muzyki rockowej czy pop. Choćby specjalna aplikacja telefoniczna na system Android...

Tak, podejmujemy działania znane raczej z Open'er czy Off Festiwalu. Dzięki temu ci, którzy nie mogą z różnych przyczyn uczestniczyć bezpośrednio w festiwalu, mieli szansę słuchania koncertów "na żywo" przez internet. Ponadto, poprzez specjalną aplikację w smartfonie lub na tablecie, mogli pobrać książkę programową festiwalu i śledzić na bieżąco festiwalowe informacje.

Actus Humanus 2013 niebawem przejdzie do historii. Myśli pan już o przyszłorocznej edycji?

Ja mam plany na najbliższe trzy lata! Do najważniejszych wydarzeń przyszłorocznego festiwalu będzie koncert The Hilliard Ensemble. Po 40 latach istnienia kończy działalność i właśnie w Gdańsku odbędzie się jego pożegnalny występ. Będziemy też gościć wielu innych znakomitych artystów. Zapraszam wszystkich melomanów do zarezerwowania czasu w pierwszej połowie grudnia 2014 roku.

Więcej o Actus Humanus w kolejnym wydaniu "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama