GN 19/2022 Archiwum

Tym, co zginęli na służbie

Przed budynkiem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku-Wrzeszczu stanął Pomnik w Hołdzie Pomorskim Strażakom. W ten sposób uhonorowano tych wszystkich, którzy zginęli na służbie.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika odbyła się w piątek 13 grudnia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rodzin poległych strażaków oraz reprezentanci władz wojewódzkich i związkowcy. Pomnik poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Pomnik to dwie ucięte drabiny z wozu strażackiego, symbolizujące poświęcenie ratowników, którzy zginęli na służbie i tych, którzy codziennie narażają życie podczas akcji.

Drabiny zostały ucięte, wyglądają jakby były złamane podczas akcji ratowniczej, co symbolizuje przerwane życie ludzkie. Między drabinami zawieszono dzwon, który podczas uroczystości będzie dzwonić. - Jedno uderzenie będzie symbolizowało strażaka, który zginął podczas akcji ratowniczej - mówił Tadeusz Konkol z Komendy Wojewódzkiej PSP.

Do symboliki pomnika odniósł się także arcybiskup Leszek Sławoj Głodź. - Ta strażacka symbolika przypomina nam jak szlachetną i wzniosłą, a zarazem niebezpieczna jest służba strażaków - mówił metropolita. - Niech więc ten pomnik przypomina wszystkim tych strażaków, którzy czuwając w gotowości do niesienia pomocy z narażeniem życia spieszą ratować innych. Panie, daj wieczna szczęśliwość tym, którzy oddali swoje, często młode życie. Panie nasz i Boże, Ty stworzyłeś człowieka i nakazałeś miłować go. W imię tej miłości nasi bracia strażacy zginęli. Polecamy ich Twojemu miłosierdziu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama