- Życie i posługa akolity ma być świadectwem wiary i pełnego szacunku dla Ciała Chrystusa, które niesie ludziom w Komunii świętej - mówił do kleryków IV roku abp Sławoj Leszek Głódź.
W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku- Żabiance odbyła się uroczystość wprowadzenia w posługę akolitatu 14 kleryków GSD. Na ceremonię przybyli alumni oraz moderatorzy i księża profesorowie seminarium. Obecni byli również członkowie rodzin kleryków oraz parafianie i wierni z terenu archidiecezji.
- Posługa akolitatu przypomina nam, że wzrastanie w wierze nie jest możliwe bez tajemnicy Eucharystii - mówił metropolita. Przypomniał także, iż posługi akolitatu udzielane klerykom stanowią etap w ich drodze do kapłaństwa. Jak podkreślał metropolita, drodze tej musi towarzyszyć pragnienie ewangelizacji świata. - Ewangelię Chrystusa trzeba głosić wszędzie, wszystkim ludziom - mówił. - A Nowa Ewangelizacja domaga się opartego o szacunek dla trwałych wartości dialogu z całym światem – zaznaczał metropolita.
Obrzęd posługi lektoratu składa się z dwóch istotnych części. Pierwszą jest modlitwa i błogosławieństwo kandydatów. - Najłaskawszy Boże. Spraw, aby wiernie spełniając służbę przy ołtarzu i godnie rozdzielając swoim braciom chleb życia wiecznego stale wzrastali w wierze i miłości w budowaniu Twojego Kościoła - modlił się za nowych akolitów metropolita. Następnie wręczając im patenę z chlebem i kielich z winem mówił: - Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim.
Akolitat jest jedną z dwóch posług, które po Soborze Watykańskim II zastąpiły udzielane wcześniej tzw. mniejsze święcenia. Wprowadzony w tę posługę mężczyzna jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej. Może m.in. rozdawać Komunię podczas Mszy św. lub zanosić ją chorym.