Nowy numer 37/2021 Archiwum

Ekumeniczne granie

- Obecny, ekumeniczny koncert wpisuje się w nasze powołanie - mówi s. Karin Kwiatkowska, przełożona sióstr Brygidek pracujących w Centrum Ekumenicznym w Gdańsku.

- Uważam, że trzeba krzewić kulturę. Wszystko zostało stworzone na chwałę Bożą. To nasze miejsce - Centrum Ekumeniczne - sprzyja modlitwie i skupieniu. Myślę, że profesjonalnie wykonywana, przepiękna muzyka, rozbrzmiewająca ku chwale Boga, może do niego przybliżać - dodaje s. Karin.

Koncert "Boże Narodzenie w Szwajcarii", który 28 grudnia odbył się w prowadzonym przez siostry Brygidki Centrum Ekumenicznym, zgromadził nadspodziewanie dużą liczbę słuchaczy. Uczestniczyło w nim bowiem około 200 osób.

Temat pierwszego z koncertów w sposób szczególny wpisał się w ekumeniczną działalność Zakonu Brygidek. Szwajcaria jest bowiem krajem niejednorodnym wyznaniowo. Jego mieszkańcy Ekumeniczne granie   Słuchacze nie zmieścili się w głównej sali. Część z nich wysłuchała koncertu w holu Centrum Ekumenicznego ks. Rafał Starkowicz /GN reprezentują wiele wyznań chrześcijańskich.

Gośćmi wieczoru byli pochodzący z Sopotu, wybitni artyści ze Szwajcarii: aktorka i reżyserka, absolwentka PWST w Warszawie Anna Kawęcka-Pilipiec, która poprowadziła koncert, i skrzypek, solista i kameralista Piotr Kawęcki.

Towarzyszyło im Trio Sopot, w skład którego wchodzą: Małgorzata Skorupa, skrzypce, Anna Sawicka, wiolonczela, Elżbieta Rosińska, akordeon. Artyści zagrali przeboje muzyki klasycznej: Palladio K. Jenkinsa, "Karnawału zwierząt" C. Saint-Seansa, tanga A. Piazzolli, kolędy i kilka muzycznych niespodzianek. Koncerty u sióstr brygidek odbywają się pod patronatem honorowym abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Kolejne koncerty w Centrum Ekumenicznym odbędą się:

- 4 stycznia, o 17.00 "Karnawałowy fortepian na 4 ręce" (utwory Paderewskiego, Moszkowskiego, Saint-Seansa i Bizeta)

- 1 lutego, o 17.00 "Radujmy się w Panu" (spiritual, pieśni, arie z oper i operetek)

- 1 marca, o 17.00 "2 x Mozart: Franz X. i Wolfgang A." (sonaty skrzypcowe W.A. Mozarta i F.X. Mozarta)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama