Nowy numer 21/2022 Archiwum

Jak bezpiecznie używać fajerwerków?

Wiele osób nie wyobraża sobie sylwestra bez fajerwerków. Należy jednak pamiętać, że zabawa z wyrobami pirotechnicznymi często kończy się tragicznie. Chwila nieuwagi może kosztować nas utratę zdrowia, a nawet życia.

Straż Miejska w Gdańsku apeluje do rodziców i opiekunów osób nieletnich oraz do wszystkich, którzy używają fajerwerków i petard, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Kupując materiały pirotechniczne, trzeba zwrócić uwagę, czy są one dopuszczone do obrotu w naszym kraju, czy posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Przed odpaleniem petardy należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować zgodnie z jej zapisami.

Można używać tylko wyrobów oznakowanych jako klasa I i II. III klasa jest przeznaczona wyłącznie do stosowania w profesjonalnych pokazach pirotechnicznych. Nie należy stosować materiałów pirotechnicznych wewnątrz pomieszczeń ani odpalać ich z balkonów i tarasów. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Fajerwerków nie można odpalać z ręki. Nie wolno także: rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować ich odpalać, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

Jak przypomina Grzegorz Pawlak, naczelnik Wydziału Centrum Straży Miejskiej w Gdańsku, dzieci i młodzież mogą używać wyrobów pirotechnicznych tylko pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za takie działanie. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama