Nowy numer 22/2023 Archiwum

Jak bezpiecznie używać fajerwerków?

Wiele osób nie wyobraża sobie sylwestra bez fajerwerków. Należy jednak pamiętać, że zabawa z wyrobami pirotechnicznymi często kończy się tragicznie. Chwila nieuwagi może kosztować nas utratę zdrowia, a nawet życia.

Straż Miejska w Gdańsku apeluje do rodziców i opiekunów osób nieletnich oraz do wszystkich, którzy używają fajerwerków i petard, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Kupując materiały pirotechniczne, trzeba zwrócić uwagę, czy są one dopuszczone do obrotu w naszym kraju, czy posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Przed odpaleniem petardy należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować zgodnie z jej zapisami.

Można używać tylko wyrobów oznakowanych jako klasa I i II. III klasa jest przeznaczona wyłącznie do stosowania w profesjonalnych pokazach pirotechnicznych. Nie należy stosować materiałów pirotechnicznych wewnątrz pomieszczeń ani odpalać ich z balkonów i tarasów. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Fajerwerków nie można odpalać z ręki. Nie wolno także: rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować ich odpalać, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

Jak przypomina Grzegorz Pawlak, naczelnik Wydziału Centrum Straży Miejskiej w Gdańsku, dzieci i młodzież mogą używać wyrobów pirotechnicznych tylko pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za takie działanie. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast