Nowy numer 2/2021 Archiwum

Orszaki Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli już od 5 lat przemierzają miasta i wsie w Polsce i na świecie. W tej edycji będzie ich ponad 170. Kolorowe pochody przejdą także ulicami Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Żukowa i Rumi.

Już po raz czwarty 6 stycznia mieszkańcy Gdańska będą wspólnie obchodzić Święto Trzech Króli. Orszak wystartuje o godz. 12.00 i przejdzie ulicami Starego i Głównego Miasta - od Kaplicy Królewskiej do Zielonej Bramy, mijając po drodze Pałac Heroda - zaadaptowaną na tę potrzebę Wielką Zbrojownię. Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska i okolic, a w tym roku w szczególności dzieci niepełnosprawne oraz dzieci ze świetlic Caritas. Każdy obecny dostanie koronę oraz śpiewnik, a dzieci miecz lub nałęczkę na głowę.

Orszak tradycyjnie poprowadzą monarchowie, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci ze szkół oraz dorośli ubrani w barwne stroje królewskie.

Orszak uświetnią również dobosze, którzy będą wybijać rytm marszu na werblach, a do śpiewu będzie zachęcał chór "Męskie Towarzystwo Śpiewacze" z Trąbek Wielkich. Pojawią się również żołnierze z Faktorii Rzymskiej z Pruszcza Gdańskiego. Pod Zieloną Bramą przy żywej szopce, uczestnicy odnajdą Świętą Rodzinę, gdzie każdy będzie mógł złożyć jej swój pokłon. W trakcie całego przejścia będą śpiewane tradycyjne polskie kolędy.

- Orszak Trzech Króli jest sposobem na bardzo radosne wyrażanie wiary. To także dowód na to, że katolicyzm nie jest smutny, ale barwny i wesoły - mówi Łukasz Balwicki, współorganizator gdańskiego orszaku. - Jednak w pochodzie może wziąć udział każdy. Również ludzie niewierzący czy innego wyznania. Chodzi o to, by spędzić czas w rodzinnej atmosferze pełnej radosnego śpiewu i wzajemnej życzliwości - dodaje.

W Gdyni wymarsz orszaku nastąpi o godz. 12.00. Pochód wyruszy sprzed kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, przejdzie ul. Armii Krajowej 46, skręci w ul. Świętojańską oraz Skwer Plymouth, a zakończy się w kościele św. Antoniego.

Orszak Trzech Króli w Rumi rozpocznie się od Mszy św. w Sanktuarium NMP Wspomożenia o godz. 12.30. Następnie orszak ruszy ulicami miasta: ul. Dąbrowskiego i ul. Starowiejską pod pomnik Bł. Jana Pawła II, gdzie ok. godz.14.40 będzie miała miejsce finałowa część wydarzenia. Podczas przemarszu odbędą się trzy inscenizacje teatralne.

Wymarsz orszaku w Żukowie nastąpi o 13.00. Kolorowy pochód wyruszy sprzed Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Armii Krajowej, przejdzie ulicami: Gdyńską oraz Siostry Faustyny. Zakończenie orszaku zaplanowane jest przy stajence na placu przy kościele Miłosierdzia Bożego.

W Wejherowie początek wydarzenia zaplanowany jest na godz. 14.00. Trasa orszaku będzie wiodła od Bramy Oliwskiej przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, przy ul. Zamkowej 2, do Kolegiaty Trójcy Świętej.

Galeria zdjęć oraz relacja z gdańskiego Orszaku Trzech Króli już wkrótce na gdansk.gosc.pl oraz w 02. numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama