Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Opłatek duszpasterstwa trzeźwości

Spotkanie opłatkowe duszpasterstwa trzeźwości rozpocznie się w niedzielę 12 stycznia, o godzinie 10.00 w katedrze oliwskiej.

Ks. Bogusław Głodowski, diecezjalny duszpasterz osób uzależnionych zaprasza na spotkanie wszystkie wspólnoty trzeźwościowe i osoby działające na polu trzeźwości: katolickie ruchy trzeźwościowe, kluby abstynenta, grupy samopomocowe (AA, Alanon, Alateen, DDA), osoby pracujące nad wyjściem z uzależnienia i współuzależnienia, lekarzy, psychologów, terapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych oraz pracowników trójmiejskich przychodni i ośrodka terapii dla rodzin z problemem alkoholowym.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 12 stycznia, Mszą świętą o godzinie 10.00 w katedrze oliwskiej. Eucharystię celebrować będzie abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Później w auli Jana Pawła II, w czasie drugiej części spotkania, uczestnicy będą mieli okazję, by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

 

Poniżej prezentujemy apel o trzeźwość i odpowiedzialność podpisany przez ks. Bogusława Głodowskiego, diecezjalnego duszpasterza osób uzależnionych oraz ks. Karola Wnuka, diecezjalnego duszpasterza trzeźwości:

"Dookoła nas widzimy coraz więcej przejawów zniewolenia człowieka. Do najpoważniejszych i najgroźniejszych zagrożeń należą nałogi. W naszej ojczyźnie wiele rodzin na co dzień zmaga się przede wszystkim z ciężarem nadużywania alkoholu.

Prowadzone badania dowodzą, że co trzecia kobieta w ciąży piła alkohol, a co dziesiąta piła co najmniej kilka razy w miesiącu. Mamy świadomość, że alkohol z krwi matki przenika do krwi dziecka. Po pół godzinie od wypicia przez nią alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Dla rozwijającego się dziecka nawet niewielka ilość alkoholu jest niebezpieczna. Najbardziej narażony na jego działanie jest mózg, który rozwija się przez cały okres ciąży. Najpoważniejszym skutkiem takiego zachowania jest alkoholowy zespół płodowy (w skrócie FAS), który objawia się u dziecka wadami wielu narządów i uszkodzeniem mózgu. Jedynie całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu w ciąży daje pewność, że dziecko nie ucierpi z powodu alkoholu.

W sposób szczególny apelujemy dziś do matek, aby podjęły troskę o trzeźwość swoich najbliższych. Ten rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem "Kochająca matka zawsze trzeźwa", które zawiera w sobie wielkie wezwanie i zachętę, aby matki realizowały swoją misję miłości i odpowiedzialności również przez świadectwo trzeźwości i abstynencji".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama