Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nowy rok, nowe stawki

Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego mogą cieszyć się brakiem podwyżek lokalnych podatków, za to w Gdyni stawki podniesiono do maksymalnego poziomu. Nowy rok dla mieszkańców miejscowości archidiecezji gdańskiej wiąże się często z wyższymi opłatami.

Tak jest na przykład w Rumi, ale tutaj stawki podniesiono do wysokości poziomu inflacji. W Redzie Rada Miasta również ustaliła nowe stawki podatku od nieruchomości. Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 70 gr za 1 mkw. i będzie wyższy o 3 grosze, dla działalności gospodarczej wyniesie 21,29 zł za 1 mkw. i pozostanie bez zmian w porównaniu z minionym rokiem. Za prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego opłata wyniesie 7,25 zł i będzie wyższa o 7 groszy. Natomiast podatek od gruntów dla prowadzenia działalności gospodarczej wyniesie 82 gr i będzie wyższy o 3 grosze, na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego wyniesie 30 gr i będzie wyższy o 3 grosze. Gdańszczanie zapłacą w tym roku wyższy podatek od nieruchomości. I tak, od budynków mieszkalnych 0,74 grosze za metr kwadratowy (w ubiegłym roku 0,73 gr).

W budynkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 23,03 zł (w ubiegłym roku 22,82 zł). Opłata miejscowa wzrośnie z 2,10 zł do 2,15 zł za metr kwadratowy. Nie wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej i ceny wody. Wyższe będą opłaty targowe – 6,50 zł i za sprzedaż „z ręki” – 2,40 zł. Mieszkańcy Gdyni nie mają powodów do radości. Radni uchwalili nowe stawki podatkowe. Podatek od gruntów wiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków wyniesie 0,89 zł od 1 mkw. powierzchni. Od budynków mieszkalnych lub ich części mieszkalnych opłata wyniesie 0,74 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej, a w przypadku obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 23,03 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Za to 1 stycznia weszły w życie nowe, niższe stawki za wywóz śmieci. Właściciele lokali mniejszych niż 45 mkw. zapłacą 17 zł miesięcznie. Właściciele mieszkań od 45 do 60 mkw. zapłacą 28 zł. Osoby zajmujące od 60 do 80 metrów kw. zapłacą, tak jak dotychczas 32 zł. Nie zmieni się także stawka dla właścicieli największych lokali, zajmujących ponad 80 mkw. – 39 zł.

Stawki za śmieci nieposegregowane wyniosą odpowiednio 25, 42, 48 i 58 zł. We Władysławowie opłaty za nieruchomości wzrosły. Za budynek mieszkalny trzeba zapłacić 0,71 zł za metr kwadratowy, czyli o 1 grosz więcej niż przed rokiem. Właściciele obiektów przeznaczonych na działalność gospodarczą zapłacą teraz 16,45 zł za mkw., a właściciele pensjonatów 17,50 zł. Właściciele psów zapłacą opłatę roczną w wysokości 68 zł za każdego posiadanego psa, czyli tyle samo co w roku 2013. Natomiast w Helu właściciele nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, zapłacą tyle, co w ubiegłym roku. Inne podatki wzrosły tam o 0,7 proc. Po raz pierwszy od lat mieszkańcy Wejherowa mogą cieszyć się z utrzymania stawek podatkowych na dotychczasowym poziomie. To oczywiście tylko część informacji o podatkach, jakie będziemy płacić w 2014 roku. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące stawek podatkowych w poszczególnych gminach i miejscowościach można znaleźć na stronach internetowych urzędów i rad miejskich i gminnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama