Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pamiętają o prałacie

W gdyńskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została Msza św. w intencji śp. ks. prałata Hilarego Jastaka.

- Jak dobrze jest mieć przyjaciół, rzeczywistych. Takich którzy troszczą się nie tylko o dobro tych, z którymi przyjaźń budują, ale też wspólnie poszukują prawdy i pomagają stanąć w prawdzie. Do takich należał ksiądz prałat Hilary Jastak, który tez otaczał się przyjaciółmi poszukującymi prawdy - mówił w homilii ks. Kazimierz Skwiercz. We Mszy uczestniczyli dawni opozycjoniści, współpracownicy ks. Jastaka. Wśród nich był poseł Janusz Śniadek. Po uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze w miejscu pochówku dawnego proboszcza parafii pw. NSPJ.

Ksiądz prałat Hilary Jastak pochodził z Kościerzyny. W 1949 został proboszczem nowo utworzonej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. W 1966 zakończył budowę nowego kościoła.

Podczas wydarzeń grudniowych aktywnie wspierał rodziny osób zabitych w zamieszkach ulicznych. Podczas strajków w roku 1980, odprawił mszę w gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej. Była to pierwsza w okresie PRL msza polowa w zakładzie pracy. W stanie wojennym aktywnie wspierał ruch oporu i pomagał uwięzionym. Kapłan zmarł w 2000 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama