GN 3/2021 Archiwum

Zapomniani dygnitarze

- Otrzymaliśmy dzieło nowatorskie nie tylko w treści, ale i w formie, które praktycznie już zawsze będzie stanowiło punkt odniesienia dla autorów kolejnych tego typu książek - podkreśla prof. Jerzy Eisler historyk Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Historii PAN.

W Hotelu Scandic w Gdańsku 31 stycznia o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie promocyjne poświęcone książce Piotra Brzezińskiego "Zapomniani dygnitarze. Pierwsi sekretarze KW PPR/PZPR w Gdańsku w latach 1945–1990. Szkice biograficzne".

Książka Piotra Brzezińskiego to pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku wydawniczym. Autor przedstawia sylwetki wszystkich szefów Komitetu Wojewódzkiego PPR i PZPR w Gdańsku z lat 1945-1990. W książce znajdziemy zarówno biogramy znanych i wciąż budzących kontrowersje sekretarzy KW - Stanisława Kociołka i Tadeusza Fiszbacha, jak też zupełnie zapomnianych - Janiny Kowalskiej i Włodzimierza Melzackiego. Brzeziński odtwarza ich zawiłe losy na tle przełomowych wydarzeń rozgrywających się na Wybrzeżu w okresie PRL, nie pomijając przy tym wątków drażliwych i zakulisowych partyjnych rozgrywek, przez lata pomijanych w ich oficjalnych życiorysach.

Książka jest efektem kilkuletniej kwerendy przeprowadzonej w ponad trzydziestu archiwach. Piotr Brzeziński rozmawiał także ze wszystkimi żyjącymi byłymi pierwszymi sekretarzami gdańskiego KW oraz ich długoletnimi współpracownikami.

W dyskusji o książce, obok autora, wezmą udział prof. dr hab. Jerzy Eisler (IH PAN, OIPN Warszawa) oraz dr Mirosław Szumiło (UMCS Lublin).

Podczas spotkania będzie można również nabyć w promocyjnych cenach publikacje gdańskiego oddziału IPN, w tym także najnowszą książkę Piotra Brzezińskiego.

Organizatorem spotkania jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama