Minęły 94 lata od dnia kiedy generał Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień, zaślubiając tym samym Polskę z Bałtykiem.
W rocznicę tego wydarzenia 10 lutego w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze.
Obchody zaślubin Polski z morzem rozpoczęły się od oficjalnego powitania zaproszonych gości na puckim rynku. Następnie zgromadzeni przemaszerowali do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie Mszy św. w intencji ojczyzny i ludzi morza przewodniczył arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski.
Wśród zgromadzonych w puckiej farze wiernych były delegacje władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej, marynarze, portowcy, rybacy, młodzież ze szkół morskich oraz związanych z gospodarką morską, reprezentanci wojska i służb mundurowych.
Po uroczystej Eucharystii wierni w asyście Kompanii Reprezentacyjnej oraz orkiestry Marynarki Wojennej wraz z licznymi pocztami sztandarowymi przemaszerowali do puckiego portu. Zasłużonym dla morza wręczono Pierścienie Hallera i krzyże "Pro Mari Nostro" nadawane przez Ligę Morską i Rzeczną.
Podczas uroczystości odczytany został list premiera RP Donalda Tuska: "Dostęp do morza stanowił swoiste okno na świat, dzięki któremu Polska mogła uczestniczyć w międzynarodowym handlu i tworzyć zręby swojej gospodarczej siły. Powrót naszego kraju nad Bałtyk nie byłby możliwy, gdyby nie wytrwałość i upór kolejnych pokoleń Polaków, mieszkańców Pomorza, którzy żyjąc półtora wieku pod obcym panowaniem zdołali oprzeć się presji i nie ulegli w tym czasie wynarodowieniu".
Również Jarosław Kaczyński, prezes PiS wystosował list do zgromadzonych w puckim porcie: "Obchody tej rocznicy to ważne Po ratyfikowaniu traktatu wersalskiego przez Niemcy, na początku 1920 roku, tzw. Błękitna Armia dowodzona przez generała Józefa Hallera przystąpiła do obejmowania Wybrzeża w polskie władanie Jan Hlebowicz /GN podkreślenie więzów łączących nas z II Rzeczpospolitą, z wielkim wymiarem historycznym tamtych czasów. To zarazem symboliczne przypomnienie naszej tu obecności i tego wszystkiego, czego zdołaliśmy dokonać w odzyskanej, wyśnionej, wywalczonej przez pokolenia Polsce".
Na zakończenie obchodów, w samo południe, z pokładu wojskowego śmigłowca anakonda, który nadleciał nad Zatokę Pucką, złożono na wody Bałtyku wieńce. Następnie, zgromadzone w porcie delegacje składały kwiaty i wiązanki pod pomnikiem gen. Hallera.
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
Głównym punktem zorganizowanych wtedy uroczystości była Msza św. dziękczynna. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce gen. Hallera dwa platynowe pierścienie.