Nowy numer 44/2020 Archiwum

Otwarci na miłość przejdź do galerii

We wtorek 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, biskup Ryszard Kasyna poświęcił nowe okno życia w Kartuzach. Jest to drugie miejsce w diecezji pelplińskiej, po Starogardzie Gdańskim, gdzie matka może anonimowo zostawić dziecko do adopcji.

Kartuskie okno życia mieści się w budynku należącym do Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego à Paulo przy ul. Gdańskiej 12. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wspólnym działaniom sióstr szarytek i Kartuskiego Centrum Caritas.

- Dziękuję inicjatorom, iż w tym miejscu zaistnieje okno życia - mówił bp Kasyna. - Dzisiejszy dzień mobilizuje nas do tego, aby życie i miłość były pielęgnowane. Uczy nas, byśmy dbali o życie nasze, ale i drugiego człowieka, który znajduje się nierzadko w sytuacjach trudnych, wręcz tragicznych - dodał.

- Okno powstało w bardzo krótkim czasie. Pierwsze nasze spotkanie odbyło się w pierwszych dniach grudnia. Prace budowlane dokonywane w miejscu, w którym ono powstało, wymagały konsultacji z konserwatorem zabytków - powiedział ks. Marek Trybowski, dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas. - Chcielibyśmy, aby to okno nie było potrzebne. Ale jeżeli będzie, wiemy, że uchroni ludzkie życie od nieszczęścia. Mieliśmy w zeszłym roku, tu w powiecie, przypadek wielkiej tragedii - przypominał ks. Trybowski. - Zależy nam na tym, by informacja o oknie życia dotarła zwłaszcza do młodych. Dlatego przygotowaliśmy informacje w formie zakładki do książek, które ma otrzymać każdy uczeń szkoły średniej i gimnazjalnej na terenie naszego powiatu - relacjonował.

Okno życia jest ogrzewane i wentylowane. Matka może w nim bezpiecznie pozostawić dziecko. Po otwarciu okna uruchamia się system alarmujący zakonnice. Odbierają one dziecko, powiadamiają najbliższy szpital, a także ośrodek adopcyjny.

- W nasz charyzmat wpisane jest miłosierdzie. Św. Wincenty, założyciel naszego zgromadzenia, na początku swojej działalności zbierał niechciane dzieci. Dzisiaj zdarza się, że dzieci giną, są mordowane. To okno daje możliwość ocalenia ludzkiego życia. W ten sposób kontynuujemy misję naszego zgromadzenia. Dziecko zyskuje tu szansę, aby dalej żyć w rodzinie adopcyjnej - zaznaczyła siostra Małgorzata Pranga.

Jak podaje Caritas Polska, okna życia działają w Polsce od marca 2006 roku. W tym czasie najwięcej noworodków, bo 17, oddano w Krakowie. W 2013 roku w oknie życia Domu Samotnej Matki Caritas w Gdańsku-Matemblewie (ul. Matemblewska 9) pozostawiono troje dzieci.

W diecezji gdańskiej otwarcie i poświęcenie nowego okna życia nastąpi 25 marca, w Dzień Świętości Życia, w Rumi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama