- Nasza modlitwa dzisiaj obejmuje szczególnie tych, którzy polegli, odeszli do Pana. Przyjmie iskry ich życia miłujący Bóg. Modlimy się za ich rodziny, bliskich i przyjaciół. Prosimy także o pokój na Ukrainie - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Podniosła, pełna zadumy atmosfera towarzyszyła wiernym archidiecezji, którzy w niedzielny wieczór zgromadzili się w bazylice Mariackiej, aby polecać Bogu wszystkie ofiary zajść na kijowskim Majdanie. Uroczystość miała charakter ekumeniczny. Na zaproszenie metropolity odpowiedzieli nie tylko katolicy, ale także przedstawiciele innych denominacji chrześcijańskich oraz wspólnot wyznaniowych. Wśród zgromadzonych znaleźli się także mieszkający w Gdańsku i okolicach Ukraińcy oraz delegacje placówek dyplomatycznych i konsularnych. Obecny był m.in. Jankiv Myron Dmytrovycz, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku z małżonką. Uroczystości przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Z kapłanami obrządku łacińskiego Mszę św. odprawiał ks. mitrat Józef Ulicki, proboszcz greckokatolickiej parafii św. Bartłomieja w Gdańsku.
Gdy procesja rozpoczynająca liturgię dotarła do przystrojonych we flagi państwowe Polski i Ukrainy schodów prezbiterium, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej odegrała hymny obu narodów. Uroczystość uświetnił także występ Capelli Gedanensis oraz chóru greckokatolickiej parafii św. Bartłomieja.
Zarówno śpiewy, jak i czytania Liturgii Słowa zabrzmiały podczas tej wyjątkowej uroczystości w języku polskim i ukraińskim. Do modlitwy powszechnej natomiast zaproszono przedstawicieli kościołów i wspólnot wyznaniowych.
- W Gdańsku, gdzie narodziła się Solidarność, dzisiaj, w dniu żałoby, my płaczemy z Wami, modlimy się z Wami i pochylamy głowy przed bohaterami Majdanu - mówił po ukraińsku abp Sławoj Leszek Głódź. - Pragniemy dzisiaj podtrzymać światło nadziei, która wprowadza na drogi prawdy, pokoju i ładu - zaznaczał. - Płynie ku Wam, bracia Ukraińcy, to gorące, polskie życzenie: pokoju, ładu serc, zwycięstwa prawdy. Także wielkości na miarę dziedzictwa przeszłych wieków. Sztuka przebaczania win, to najtrudniejsza sztuka w człowieczym życiu. Nie niweluje potrzeby sprawiedliwości i słusznej kary oraz zadośćuczynienia. Wieńczy czasem długą trudną drogę, ale jest jej niezbędnym motywem i koniecznym rozwiązaniem. To także wskazanie dla Ukrainy niezbędne dla jej przyszłości, dla zwycięstwa Ducha Prawdy i Sprawiedliwości - podkreślał.
Na zakończenie Mszy św. asysta wraz z wiernymi udała się do Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej, który znajduje się w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Tam uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i pozostawili płonące świece.
- W Polsce mieszkam od 2001 roku. Kiedy patrzyłem na sceny z Majdanu serce mi się ściskało. Na Ukrainie zostali moi rodzice. Wielu z moich znajomych było na Majdanie. To było przerażające. Szczęśliwie nikt z nich nie zginął. Ale wielu z nich mówiło mi o swoich zabitych i zaginionych przyjaciołach - relacjonuje Gienadij Jerszow, ukraiński rzeźbiarz mieszkający na Wybrzeżu. - Obecnie mamy około stu osób zabitych. Ale jeszcze mogą być inni, gdzieś na dachach czy w piwnicach, po lasach - dodaje. – Dzisiaj, w niedzielę wieczorem, sytuacja wydaje się być rozwiązana. Nie chciałbym, żeby Rosja próbowała nam pomóc w naszych wyborach. Ukraina sama da radę. Wybierze demokratyczny i wolny szlak. Jest jednak niepokój, że mogą pojawić się takie pokusy. Widzieliśmy, co zrobiono z Gruzją. Ale mamy nadzieję. Ukraińcy mocno czują swoją odrębność od Rosji. Na Ukrainie jest więcej wolności. Posmakowała ona już tej swobody i nie chce do tego związku z Rosją wracać w jakiejkolwiek postaci - pointuje.
W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, na prośbę Caritas Spes z Ukrainy, Caritas Polska prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup leków i żywności. W chwili obecnej jest to jedyna możliwa forma pomocy dla Ukrainy. Wpłat można dokonywać na konta Caritas Polska z dopiskiem: "Ukraina".
Numery kont:
77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Bank Millennium S.A.
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 Bank PKO BP S.A.
59 1240 5918 1111 0000 4908 4355 Bank Pekao S.A.
10 1600 1068 1843 3955 7000 0001 Bank BNP Paribas.
Można również wysyłać SMS o treści: "Pomagam" na numer 72 052.
Gdańska Caritas prowadzi też zbiórkę środków opatrunkowych dla Ukrainy. W każdej placówce są specjalnie przygotowane kosze, do których można składać: bandaże, bandaże elastyczne, kompresy gazowe, gazę opatrunkową, plastry, chusty trójkątne, rękawiczki jednorazowe. Środki opatrunkowe można również składać w kościele NMP Królowej Polski w Gdyni.