- Kiedy spacerowałam z aparatem po Dolnym Mieście, dzielnicy w której mieszkam od lat, po raz pierwszy pomyślałam "jakie to piękne miejsce" - mówi Marianna Włoch z Klubu Seniora Caritas.
W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 25 lutego zaprezentowana została niezwykła wystawa fotograficzna. Członkowie Klubu Seniora Caritas "Starsza Młodzież" uwiecznili na swoich artystycznych zdjęciach mieszkańców, budynki i ulice Dolnego Miasta w Gdańsku, tuż przed rewitalizacją dzielnicy. Nad pracą artystów-amatorów czuwał Marek Demczuk, profesjonalny fotograf.
- Włóczyliśmy się po Dolnym Mieście, szukając inspiracji, ciekawych ujęć, intrygujących miejsc. Wiele osób pierwszy raz trzymała aparat w ręku. Ale nie stanowiło to żadnego problemu. Widziałem u seniorów prawdziwą pasję i zaangażowanie, chęć uwiecznienia miejsca, z którym są emocjonalnie związani. Dla niektórych było to jednorazowe, ciekawe doświadczenie. Dla innych nowo odkryte hobby. Jedna pani "zamówiła sobie" profesjonalny aparat pod choinkę - opowiada pan Marek.
- Gdy dostałem aparat od pana Marka to kompletnie nie wiedziałem jak go obsługiwać, co naciskać, jak ustawiać obiektyw. Nic. Czasami brakowało cierpliwości, ale ostatecznie jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego - komentuje Tadeusz Witkowski z klubu seniora "Starsza Młodzież".
Zniszczona elewacja budynków, dziurawe ulice, woda w piwnicach - tak wygląda obecnie Dolne Miasto. Wkrótce ma się to zmienić. 24 lutego rozpoczęły się prace budowlane i remontowe w dzielnicy. Przebudowane zostaną ulice, osuszone fundamenty budynków, gruntownej modernizacji ulegnie też infrastruktura podziemna. Pojawi się również więcej zieleni, w którą wpisze się mała architektura. Prace budowlane obejmą blisko 60 proc. całej dzielnicy, potrwają do czerwca 2015 roku i będą kosztować ok. 24 mln zł.
Projekt modernizacji Dolnego Miasta obejmuje zarówno działania o charakterze przestrzennym, jak i społecznym. Te ostatnie ukierunkowane na aktywizację społeczności lokalnej rozpoczęły się już w 2010 roku. Włączyła się w nie Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
- Na terenie dzielnicy prowadzone są działania terapeutyczne, profilaktyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Działa m.in. Młodzieżowa Drużyna Smoczych Łodzi czy Okienko Przedszkolne. Realizowany jest projekt Dotyk Sztuki. Niedawno przebudowano budynek przy ulicy Dobrej 8A i 8B, gdzie powstała Świetlica Ucznia. Dorośli korzystać mogą z działań poradniczych i wspierających w Poradni Rodzin. Jedną z inicjatyw jest również Dom Sąsiedzki, który pomaga realizować pomysły mieszkańców. Prężnie działa także Klubu Seniora Caritas "Starsza Młodzież" - wylicza ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas.
- Przebudowa dzielnicy powinna być poparta rewitalizacją społeczną. Te dwa działania muszą się uzupełniać. Wówczas możemy oczekiwać długotrwałego, pozytywnego efektu - podkreśla ks. Steć.
Otwarcie wystawy poprzedził koncert chóru kameralnego Camerata Santa Cecilia z Kolbud. Fotografie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1.