Na trzy dni hala sportowo-widowiskowa Gdynia Arena zamieni się w wielką salę kinową. Dla widzów prezentacji przygotowanych przez podróżników, żeglarzy i alpinistów przewidziano aż 4 tysiące miejsc.
Już niebawem, 7 marca w Gdyni rozpocznie się najbardziej wyczekiwane podróżnicze wydarzenie roku - 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, popularnie zwane Kolosami.
Podczas tegorocznego wydarzenia usłyszymy m.in. relację Marcina Tomaszewskiego, jednego z najlepszych współczesnych wspinaczy, który kilka miesięcy temu wytyczył nową drogę na legendarnej Great Trango Tower w Karakorum. Z kolei Magdalena Skopek, laureatka Kolosa 2010, opowie o podróży w jaką wybrała się z jakuckimi dalniebojszczykami, czyli kierowcami tirów, po bezdrożach tajgi i tundry oraz zamarzniętych syberyjskich rzekach. Ciekawie zapowiada się także prezentacja Tomasza Michniewicza, dziennikarza i autora książek, który dokumentował życie Pigmejów z grupy etnicznej Baka na pograniczu kameruńsko-kongijskim w dorzeczu rzeki Dja.
Jak podkreślają organizatorzy imprezy, podobnych, równie ciekawych prelekcji będzie ponad sto. Dokładny program Kolosów TUTAJ oraz TUTAJ.
Nowym wydarzeniem na Kolosach będzie interesująca retrospektywa pt. "Złota era polskiego himalaizmu". Dwugodzinną prezentację poświęconą historii polskiej eksploracji najwyższych gór świata przygotowali wybitni eksperci - prof. Andrzej Paczkowski, historyk, alpinista, w latach 1974-1995 prezes Polskiego Związku Alpinizmu i Leszek Cichy, alpinista, geodeta. Bohaterami retrospektywy są Marian Bała, Janusz Majer, Anna Czerwińska i Krzysztof Wielicki.
Uroczysta ceremonia wręczenia statuetek - miniatur posągów z Wyspy Wielkanocnej - odbędzie się tradycyjnie na zakończenie imprezy w niedzielę 9 marca. Finał Kolosów poprowadzą Sylwia Bukowicka, himalaistka oraz Radosław "Chopin" Siuda, laureat Kolosa 2003.
Już dziś znamy natomiast laureata Super Kolosa 2013 przyznawanego za całokształt dokonań. Zdobywcą tej najbardziej prestiżowej nagrody został prof. Krzysztof Birkenmajer. 85-letni geolog to jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych. W trakcie swojej kariery uczestniczył w aż dwudziestu trzech ekspedycjach do Arktyki i Antarktyki, wieloma z nich kierując. Był pionierem polskiej obecności na Spitsbergenie i brał udział w pierwszej rekonesansowej wyprawie, podczas której m.in. wybrano miejsce pod budowę przyszłej Polskiej Stacji Naukowej. Dokonał licznych odkryć geologicznych i wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej dziesiątki polskich nazw.
Relacja z Kolosów na stronie gdansk.gosc.pl oraz w 11. numerze "Gościa Niedzielnego".