Nowy numer 39/2023 Archiwum

Przygotowania do ŚDM ruszyły!

- Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie sam się nie przygotuje. Jeżeli chcemy, żeby w 2016 roku wydarzyło się coś wyjątkowego, wspaniałego, pięknego to musimy zacząć działać już teraz. Czas przejść do konkretów - mówi Wiktoria Czekaj, wolontariuszka, lider komitetu organizacyjnego.

W parafii pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie 13 marca odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące archidiecezję gdańską do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wzięli w nim udział księża i zakonnicy pracujący z młodzieżą, przedstawiciele wspólnot, wolontariusze i uczestnicy poprzednich ŚDM.

Pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Nowaka, diecezjalnego koordynatora ds. ŚDM powołano komitet organizacyjny, którego liderem została Wiktoria Czekaj, wolontariuszka, organizatorka ŚDM w Madrycie i Rio de Janeiro.

W najbliższym czasie głównym zadaniem komitetu będzie wyznaczenie ok. 10 dużych świątyń, które przyjmą młodych ludzi z całego świata podczas Tygodnia Misyjnego poprzedzającego spotkanie z papieżem w Krakowie. Parafie te staną się jednocześnie centrami informacyjnymi i punktami przygotowań. - W tych miejscach będą odbywały się cykliczne Msze św., nabożeństwa, modlitwy, spotkania grup formacyjnych, zbiórki wolontariuszy, próby zespołów - informuje ks. Nowak. - Chciałbym, żeby punkty te znajdowały się na trasie Szybkiej Kolei Miejskiej, tak by młodzi ludzie nie mieli problemów z dotarciem na modlitwy i spotkania - dodaje.

Archidiecezja gdańska weźmie udział także w ogólnopolskiej akcji "Bilet dla brata". - Chodzi o pomoc finansową skierowaną do pielgrzymów z Europy Wschodniej, by mogli oni przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem - wyjaśnia Wiktoria. W punktach przygotowań będzie można kupić drobne przedmioty związane ze Światowym Dniem Młodzieży - książki, różańce, ikony, czy np. uczestniczyć w loteriach. Zebrane pieniądze pokryją koszty podróży młodych ze Wschodu do Polski.  

Zostanie również utworzona strona internetowa. - Będą znajdowały się na niej informacje o działalności punktów przygotowań oraz galeria zdjęć promująca region, w tym przede wszystkim zabytkowe sanktuaria i kościoły ziemi pomorskiej - wyjaśnia ks. Nowak.

Planowane jest też nagranie płyty. - Przy współpracy profesjonalnych pomorskich muzyków chcielibyśmy stworzyć nagrania opowiadające m.in. o św. Wojciechu, patronie archidiecezji gdańskiej, a zarazem Polski. Byłaby to doskonała promocja Wybrzeża, a jednocześnie próba przybliżenia tej niezwykłej postaci kolegom i koleżankom, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa - uważa Wiktoria.

- Będziemy mieli okazję gościć młodych z zagranicy i jest to szansa na promocję naszego regionu. Dlatego powinniśmy zwrócić się do samorządowców o wsparcie finansowe i przygotowanie materiałów promocyjnych. Bardzo ważna będzie także współpraca z lokalnymi mediami - podkreśla ks. Nowak.

Oficjalnie komitet organizacyjny zostanie zawiązany 13 kwietnia w niedzielę palmową. Tego dnia ogłoszona będzie także lista punktów przygotowań archidiecezji gdańskiej. 13 odbędzie się również promocja książki pt. "Duch JMJ Rio", zawierającej świadectwa katolików uczestniczących w ŚDM w Brazylii. Dochód ze sprzedaży publikacji częściowo przekazany zostanie na rzecz akcji "Bilet dla brata".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast