W gdyńskim Gimnazjum nr 13 ruszył właśnie program polegający na przebadaniu wszystkich pierwszoklasistów pod kątem zagrożenia cukrzycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi.
Co znaczy hasło „PoZdro”? To coś jak pożegnanie. Ale nie tylko. To także nazwa Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych skierowanego do uczniów pierwszych klas gimnazjów. Gdyńska Trzynastka jest pierwszą szkołą objętą tym programem. Docelowo przebadanych zostanie niemal 6 tysięcy uczniów z 23 gdyńskich gimnazjów. Lekarze prowadzący badania pojawili się w miniony poniedziałek w gdyńskiej szkole z własnym sprzętem i rozpoczęli badania.
– U nas mamy 140 pierwszoklasistów i to od nich zacznie się realizacja programu – wyjaśnia Bogumiła Dybowska, wicedyrektorka szkoły.
Gdynia na początek
Organizatorem akcji jest Fundacja Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym. Istotą programu jest profilaktyka rozpoczęta na wczesnym etapie życia. – Już ok. 20 procent dzieci w wieku gimnazjalnym ma nadwagę. Co ósmy uczeń ma nieprawidłową masę ciała – zauważa przewodniczący Rady Naukowej fundacji dr Piotr Soszyński. Celem przedsięwzięcia jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych z Gdyni poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych i podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. – Założenie programu jest takie, że badamy dzieci w największych polskich miastach – mówi Tomasz Rożek, rzecznik projektu. – Zaczynamy od Gdyni ze względu na doskonałą współpracę z tutejszym samorządem, od wielu lat zaangażowanym w przeróżne kampanie prozdrowotne i prospołeczne – wyjaśnia rzecznik.
Trzy etapy programu
„PoZdro” to program nakierowany na wykrywanie czynników powodujących cukrzycę, zwłaszcza typu 2. Ale w ramach badań możliwe jest też wykrycie prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka w przyszłości innych chorób cywilizacyjnych, na przykład miażdżycy. – Koncentrujemy się w kampanii na profilaktyce cukrzycy – wyjaśnia Tomasz Rożek. – Chcemy promować zdrowy styl życia – zaznacza. „PoZdro” to jeden z największych tego typu programów w Europie pod względem planowanej liczby przebadanych dzieci. Składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych i bezpłatnych badań przesiewowych – pomiaru ciśnienia krwi, badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała. Drugim etapem jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych koncentrujących się na kształtowaniu polityki zdrowotnej oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. Trzeci etap to objęcie dwuletnią opieką dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, a także warsztaty edukacyjne dla ich rodzin.
Chorych będzie przybywać
Objęcie badaniami tej konkretnej grupy dzieci nie jest przypadkowe. – Jednym z najważniejszych okresów w rozwoju dziecka jest wiek od 12 do 14 lat, kiedy to stabilizują się zachowania dotyczące stylu życia, młodzież podejmuje swoje pierwsze dorosłe decyzje. Wpływ na odpowiednie zmiany nawyków żywieniowych i podniesienie poziomu aktywności fizycznej w tym okresie może przynieść efekty w dalszych kilkudziesięciu latach. Stąd tak ważne jest przeprowadzenie badań na tej grupie pod kątem wyeliminowania lub zmniejszenia ryzyka choroby – tłumaczy diabetolog dr Jacek Walewski. Z wykonanych przez Katedrę Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w 2011 roku badań wynika, że liczba chorujących na cukrzycę w Polsce zwiększy się do 2035 roku do 3,2 mln (w 2010 roku było ich 1,5 mln). Dlatego warto zapobiegać tej chorobie. Z zaproszenia do wzięcia udziału w programie „PoZdro” skorzystały wszystkie gdyńskie gimnazja publiczne.