- Wielu ludzi zmęczonych hałasem popkultury, tęskni za duchowym pięknem muzyki. Wyrazem tej tęsknoty jest coraz większe zainteresowaniem muzyką sakralną - mówi ks. prof. Jacek Bramorski, organizator międzynarodowej konferencji "Musica Sacra".
W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w dniach 9-10 kwietnia już po raz 11. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Musica Sacra". W gronie prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści - profesorowie uczelni krajowych i zagranicznych. Tematem konferencji była szeroko rozumiana problematyka muzyki kościelnej w obliczu współczesnych wyzwań kulturowych.
- Coraz częściej mamy do czynienia z sakralizacją profanum i z profanacją sacrum. Kościół wyraża swoją troskę o poziom i jakość muzyki liturgicznej, ale także o to, by była ona nośnikiem treści duchowym. Dziedzictwo muzyki sakralnej na przestrzeni wieków, jest wspólnym dziedzictwem całej ludzkości - podkreśla ks. prof. Bramorski.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane w czasie konferencji warsztaty, które poprowadził prof. Milan Kolena z Bratysławy. Uczestnicy zajęć zapoznali się z praktycznym aspektem interpretacji chorału gregoriańskiego. Pierwszego dnia konferencji cykl wykładów zakończył się uroczystą Mszą św. oraz koncertem.
- Przygotowujemy się do wielkiego wydarzenia jakim jest kanonizacja Jana Pawła II. Papież w liście do artystów napisał, że piękno to coś, co ocala nas przed rozpaczą. Piękno muzyki sakralnej jest niezbędne w liturgii, naszej modlitwie i relacji z Panem Bogiem - podsumował konferencję ks. prof. Bramorski.
Patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny".