Nowy numer 3/2021 Archiwum

Turecki okręt przypłynął do Gdyni

W środę rano 16 kwietnia okręt tureckiej Marynarki Wojennej TCG Gaziantep zawinął do gdyńskiego portu.

Jednostka przypłynęła do Gdyni na zaproszenie polskich władz. Okręt odwiedza nasz kraj, by uczcić 600-letnią rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją.

W czwartek tureccy marynarze zwiedzą Muzeum Marynarki Wojennej oraz niszczyciel ORP "Błyskawica". Dzień później, na stadionie GOSiR-u rozegrają mecz piłki nożnej z reprezentantami 3. Flotylli Okrętów.

Turecki okręt dostępny będzie również dla zwiedzających: w czwartek 17 kwietnia i w piątek 18 kwietnia, w godz. 10.00-12.00 i 14.00-17.00 oraz w sobotę 19 kwietnia od 10.00 do 12.00.

Turecki okręt przypłynął do Gdyni   W 2011 roku prezydenci Polski i Turcji zadecydowali, że 600-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między krajami obchodzone będzie przez cały rok 2014 ks. Rafał Starkowicz /GN Okręt TCG Gaziantep to jedna z ośmiu fregat typu G służących w tureckiej marynarce wojennej. To zmodernizowany przedstawiciel amerykańskiej jednostki typu Oliver Hazard Perry (tego samego typu jednostką jest polska fregata Generał Kazimierz Pułaski). Jednostka rozpoczęła służbę w tureckiej marynarce wojennej w ramach programu Security Assistance Program (SAP) w 1997 roku.

Według przekazów historycznych pierwsza w dziejach polska misja dyplomatyczna w Turcji odbyła się w 1414 roku. Wtedy to król Polski Władysław Jagiełło, na prośbę króla Węgier, wysłał do sułtana Mehmeta I swoich posłańców. Przedstawicielom polskiego króla udało się przekonać Turków do zawarcia rozejmu z Węgrami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama