- Sprawujemy dziś Eucharystię we wspólnocie kapłanów i biskupów naszej archidiecezji. Jej wyrazem jest nasza modlitwa, są słowa ponowionego przyrzeczenia kapłańskiego - mówił w swojej homilii metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek.
"Kapłaństwo jest do samych korzeni kapłaństwem Chrystusa – dlatego sprawowanie Eucharystii powinno być dla kapłana najważniejszym i świętym wydarzeniem dnia i centrum całego życia” - te słowa Jana Pawła II przypomniał w homilii metropolita gdański. - Z tego wezwania i powołania, wybrania i ustanowienia wynika, że kapłaństwo domaga się tego, co można określić mianem niepodzielności życia i posługi. Bowiem to kapłan, i tylko kapłan, sprawując eucharystyczną ofiarę, składa ją Bogu w zastępstwie Chrystusa, w Jego imieniu. Tylko kapłani, tylko oni wezwani są do sprawowania pośrednictwa między Bogiem a człowiekiem. W tym roku modlitwa naszej wspólnoty kapłanów i biskupów archidiecezji gdańskiej zgromadzonych na Mszy św. Krzyżma jest też modlitwą szczególnej wdzięczności. Wybiegamy nią w stronę tego, co mieć będzie miejsce w Rzymie, w Niedzielę Miłosierdzia. To tego dnia w obrzędzie kanonizacji ojciec święty Franciszek przekaże Kościołowi i świat dar dwóch nowych świętych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Papieży, tych dwóch Namiestników Chrystusowych, którzy stanowią wzór kapłańskiego życia, oddanego bez reszty Chrystusowi, Jego Kościołowi, wspólnocie wiernych - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, a kończąc homilię ponownie przypomniał słowa polskiego papieża: "Kochajcie wasze kapłaństwo! Bądźcie mu wierni aż do końca! Umiejcie dostrzec w nim ów ewangeliczny skarb - skarb, za który warto dać wszystko”.
Obecni w świątyni kapłani odnowili przysięgę, odpowiadając twierdząco na pytania zadawane przez biskupa. Pierwsze z tych pytań brzmiało: "Czy chcesz pobożnie i z wiarą odprawiać misteria Chrystusa na chwałę Boga i dla uświęcenia ludu chrześcijańskiego, zgodnie z tradycją Kościoła?".
Msza Krzyżma jest sprawowana w Wielki Czwartek, a gromadzą się na niej księża z całej diecezji, by odnowić swoje przyrzeczenia kapłańskie. Podczas tej Mszy biskup błogosławi także oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo, czyli olej używany do sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz konsekracji biskupów. Stąd bywa nazywana Mszą olejów.
Wśród zgromadzonych w katedrze byli m.in. przedstawiciele Kurii Metropolitalnej z biskupem pomocniczym Wiesławem Szlachetką i biskupem seniorem Tadeuszem Gocłowskim, kadra Gdańskiego Seminarium Duchownego i księża z poszczególnych parafii diecezji. Nie zabrakło sióstr zakonnych, zakonników, reprezentantów wspólnot życia konsekrowanego.