Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kaszubi śpiewają dla papieża

- Piosenka ta wyraża wdzięczność Kaszubów wobec Jana Pawła II za jego słowa z 1987 i 1999 roku, nawołujące do zachowania tożsamości kaszubskiej i pogłębiania znajomości kaszubskiego języka - mówi Eugeniusz Pryczkowski, poeta i pisarz.

"Swiãti Janie Pawle", czyli "Święty Janie Pawle" to tytuł piosenki nagranej z okazji zbliżającej się kanonizacji papieża Polaka. Słowa pieśni napisał Eugeniusz Pryczkowski, działacz kaszubski, a muzykę skomponował Jerzy Stachurski. Do utworu nakręcony został także teledysk, w którym występuje grupa muzyczna "Młodzëzna".

- Poprzez ten utwór pragniemy propagować nauczanie bł. Jana Pawła II na Pomorzu i w całej Polsce. Podkreślamy też, że słowa Ojca Świętego są dla Kaszubów bardzo ważne i wciąż aktualne. Cały czas pielęgnujemy w naszych domach wartości katolickie i przekazujemy je z pokolenia na pokolenie. Tak jak chciał bł. Jan Paweł II, trzymamy z Bogiem - podkreśla E. Pryczkowski.

- Naszym marzeniem jest, by pieśń "Swiãti Janie Pawle" podbiła serca Kaszubów, stała się znana i śpiewana w całym regionie - uzupełnia poeta. 

Poniżej teledysk do utworu "Swiãti Janie Pawle". Więcej na temat relacji Kaszubów z Janem Pawłem II TUTAJ.

Święty Janie Pawle
Weronika Pryczkowska

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.