Nowy numer 28/2018 Archiwum

69. rocznica zakończenia wojny w Europie

W czwartek 8 maja w wielu polskich miastach odbyły się uroczystości z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Punktualnie o 12.00 pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na cmentarzu Wojennym w Gdyni-Redłowie oraz pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska" przy ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

W Gdyni oprócz złożenia wiązanek kwiatów, modlitwy ekumenicznej i okolicznościowych przemówień odmówiono modlitwę w intencji żołnierzy Armii Radzieckiej pod Krzyżem Prawosławnym.

W Gdańsku uroczystości rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Później nastąpiły okolicznościowe przemówienia, modlitwa, którą poprowadził ks. prałat kmdr dr Marian Próchniak, Kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ds. Duszpasterstwa Kombatantów i Weteranów, apel pamięci oraz złożenie wieńców. Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się spotkanie z rekonstruktorami historycznymi, a zebranych poczęstowano prawdziwą żołnierską grochówką.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma