Nowy numer 30/2021 Archiwum

Ćwiczenia NATO na Zatoce Gdańskiej

Na Bałtyku rozpoczęły się jedne z największych na świecie ćwiczeń w ratowaniu załóg okrętów podwodnych pod kryptonimem "Dynamic Monarch".

W zorganizowanych przez Polskę dwutygodniowych manewrach biorą udział przedstawiciele 18 państw. Są to załogi: 14 okrętów (w tym trzech podwodnych), samolotów i śmigłowców oraz ekipy medyczne i nurkowe, a także obserwatorzy.

Ćwiczenia odbywają się na ziemi, w powietrzu i na morzu. W pierwszej fazie scenariusz przewiduje akcję ratunkową w związku z utratą łączności z jednym z okrętów podwodnych. W kolejnych dniach dojdzie również do symulowanego zderzenia dwóch okrętów podwodnych, po którym przeprowadzona zostanie masowa ewakuacja członków ich załóg.

W ćwiczeniach uczestniczą trzy okręty podwodne: polski ORP "Sęp", szwedzki HSWMS "Halland" oraz holenderski HNLMS "Bruinvis". Pierwotnie zakładano, że udział w ćwiczeniach wezmą również dwie rosyjskie jednostki. Zostały one jednak odwołane z powodu napięcia między NATO a Rosją, wywołanego zajęciem przez Rosjan części Ukrainy.

Manewry "Dynamic Monarch" powstały na potrzeby wymiany doświadczeń pomiędzy członkami NATO i innymi krajami. Ćwiczenia tego typu przeprowadzane są raz na trzy lata. Tym razem rolę gospodarza pełni Marynarka Wojenna RP. Tegoroczna edycja jest dziewiątą z kolei.

Koniec manewrów zaplanowany jest na 23 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama