Po raz 9. odbyła się na Pomorzu Europejska Noc Muzeów. Z 17 na 18 maja od godz. 19.00 do 01.00 można było zwiedzać muzea, galerie i instytucje kultury.
Trójmiejskie placówki biorące udział w akcji przygotowały niezwykle bogatą ofertę. Wiele z nich wyjęło z magazynów eksponaty, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.
Na ulicach Gdańska zagościły inscenizacje i rekonstrukcje historyczne. Traktem Królewskim przechadzali się strażnicy miejscy przebrani w stroje średniowiecznych halabardzistów. Chętnym odciskali pamiątkową pieczęć. Tłumy zwiedzających stały w kolejkach przed gdańskim Ratuszem, Domem Uphagena czy Muzeum Bursztynu. Udział we wszystkich wydarzeniach Europejskiej Nocy Muzeów był bezpłatny bądź kosztował symboliczną złotówkę.
- Cieszę się, że ktoś kiedyś wpadł na pomysł zorganizowania taniego nocnego zwiedzania instytucji kultury - mówi pani Agata. - Codziennie do wieczora pracuję i normalnie nie mam okazji, czasu i siły, by wybrać się do muzeum - stwierdza.
- Byłem już w Muzeum Bursztynu, choć przyznaję, że kolejka była gigantyczna - mówi pan Maciej. - Planuję jeszcze podjechać do Gdyni. Ponoć po 22.00 mieli udostępnić dla zwiedzających kulisy Teatru Muzycznego - dodaje.
Noc muzeów wykorzystały także obecne w Trójmieście wspólnoty religijne, aby podzielić się swoim dziedzictwem kulturowym.
Muzeum Sopotu (ul. Poniatowskiego 8) zaprezentowało w ten wyjątkowy wieczór kulturę i sztukę świata muzułmańskiego. W programie znalazły się m.in.: pokazy kaligrafii, malowanie henną, degustacja kawy oraz wykłady poświęcone islamowi, które wygłosili imam Nidal Abu Tabaq, dyrektor Centrum Islamu w Lublinie i dr Tomasz Stefaniuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Udział w tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów wzięła również Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku-Wrzeszczu (ul. Patyzantów 7). O godz. 22.00 odbyło się uroczyste pożegnanie szabatu. Później rabin Tomasz Krakowski wygłosił wykład na temat nieistniejących już synagog Trójmiasta. Około północy odbyło się słuchowisko Mieczysława Abramowicza pt. "Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć". W holu synagogi można było także obejrzeć wystawę pt. "Żydzi gdańscy. Ślady", która była prezentowana w Muzeum Narodowym w Gdańsku w 2010 r.