Nowy numer 49/2022 Archiwum

I ty możesz zostać fakirem

Na czym polega sztuczka fakira? Na to pytanie odpowiedzieli studenci Politechniki Gdańskiej podczas 12. edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Fakir w języku arabskim oznacza biedaka bądź żebraka, a także ascetycznego muzułmańskiego mnicha. W dzisiejszych czasach fakirów można najczęściej spotkać w cyrkach lub na różnego rodzaju pokazach akrobatycznych. Fakir leży bądź siedzi na "łóżku" pełnym postawionych na sztorc gwoździ.

Dlaczego fakirzy nie czują bólu? - Ponieważ wykorzystują oni pewien widowiskowy trik polegający na rozkładzie masy na dużej powierzchni. Zakładamy, że człowiek waży 80 kilogramów i kładzie się na desce pokrytej 800 gęsto powbijanymi gwoździami. Ze względu na nieidealność gwoździa można przyjąć, że jego czubek jest kwadratem o boku 1 milimetra. Wobec tego powierzchnia, na której rozkłada się ciężar jest równa 800 milimetrów kwadratowych, a nacisk na każdego z gwoździ jest równy 1 niutonowi, czyli ok. 108 gramów. Nasza skóra jest w stanie wytrzymać dużo większy nacisk - wyjaśnia Jakub Grochot, student PG.

- Warto dodać, że zmniejszając ilość wbitych gwoździ, zmniejszamy automatycznie powierzchnię, na której rozkłada się ciężar. Gdybyśmy wbili o połowę mniej gwoździ, nacisk na każdego z gwoździ zwiększy się dwukrotnie. Wówczas możemy zacząć odczuwać dyskomfort lub nawet ból. Jeśli położylibyśmy się na jednym gwoździu, przebiłby nas na wylot - dodaje J. Grochot.  

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama