Nowy numer 30/2021 Archiwum

Samochód przyszłości?

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania ludzkości na energię wzrasta zanieczyszczenie środowiska. Szukając ekologicznych rozwiązań dla urządzeń codziennego użytku, studenci Politechniki Gdańskiej stworzyli "czysty pojazd przyszłości".

- Jako urządzenie zasilające nasz samochód wykorzystaliśmy ogniwo paliwowe, które w wyniku reakcji fizykochemicznych, przy wykorzystaniu wodoru oraz tlenu, produkuje prąd. W wyniku tych procesów dodatkowo powstaje woda. Energia dostarczana jest do silnika umieszczonego na tylnym kole, który wprawia całe auto w ruch. Dodatkowo obniżyliśmy opory powietrza, poprzez zastosowanie karoserii w kształcie kropli wody. Stosując podzespoły o wysokiej wydajności zmniejszyliśmy też ilość potrzebnego paliwa - wyjaśnia Paweł Świeczkowski, student PG.

- Jedynym skutkiem ubocznym pracy całego układu napędowego jest produkcja pary wodnej. Podczas jazdy pojazd nie wydziela dwutlenku węgla, tlenków siarki czy azotu. Jest całkowicie bezpieczny na środowiska - dodaje.

Auto było już testowane na kilku torach wyścigowych. Według młodych naukowców samochody podobnego typu mogłyby w przyszłości z powodzeniem zostać wprowadzone do masowej produkcji.

"Czysty pojazd przyszłości" prezentowany jest na Bałtyckim Festiwalu Nauki). Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się 20 maja we wtorek i potrwa do niedzieli. W jej przygotowaniu bierze udział 40 różnego typu instytucji z terenu Pomorza, w tym uczelnie, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawcze oraz muzea i biblioteki.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama