Wraz ze wzrostem zapotrzebowania ludzkości na energię wzrasta zanieczyszczenie środowiska. Szukając ekologicznych rozwiązań dla urządzeń codziennego użytku, studenci Politechniki Gdańskiej stworzyli "czysty pojazd przyszłości".
- Jako urządzenie zasilające nasz samochód wykorzystaliśmy ogniwo paliwowe, które w wyniku reakcji fizykochemicznych, przy wykorzystaniu wodoru oraz tlenu, produkuje prąd. W wyniku tych procesów dodatkowo powstaje woda. Energia dostarczana jest do silnika umieszczonego na tylnym kole, który wprawia całe auto w ruch. Dodatkowo obniżyliśmy opory powietrza, poprzez zastosowanie karoserii w kształcie kropli wody. Stosując podzespoły o wysokiej wydajności zmniejszyliśmy też ilość potrzebnego paliwa - wyjaśnia Paweł Świeczkowski, student PG.
- Jedynym skutkiem ubocznym pracy całego układu napędowego jest produkcja pary wodnej. Podczas jazdy pojazd nie wydziela dwutlenku węgla, tlenków siarki czy azotu. Jest całkowicie bezpieczny na środowiska - dodaje.
Auto było już testowane na kilku torach wyścigowych. Według młodych naukowców samochody podobnego typu mogłyby w przyszłości z powodzeniem zostać wprowadzone do masowej produkcji.
"Czysty pojazd przyszłości" prezentowany jest na Bałtyckim Festiwalu Nauki). Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się 20 maja we wtorek i potrwa do niedzieli. W jej przygotowaniu bierze udział 40 różnego typu instytucji z terenu Pomorza, w tym uczelnie, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawcze oraz muzea i biblioteki.