Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wielkie świętowanie

Zajmował teren 85 ha, w tym 2 duże stawy i 1,7 ha lasu . Został powiększony o 17 ha. Nowa część parku noszącego imię prezydenta Ronalda Regana zostanie udostępniona mieszkańcom w ostatni dzień maja. Z tej okazji władze Gdańska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie organizują festyn, na który zaproszone są całe rodziny.

Jest najmłodszym nadmorskim parkiem w Gdańsku.  Wcześniej rozciągał się od ul. Piastowskiej na gdańskim Przymorzu do al. Generała Józefa  Hallera w Brzeźnie.  Teraz powiększył się o teren pomiędzy ulicami Piastowską i Pomorską w Jelitkowie. - To miejsce, gdzie dotąd znajdowały się zdewastowane ogródki działkowe - informuje Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Grunt wymagał rekultywacji, należało wywieźć ogromną ilość śmieci. Dziś  kosztem 2 mln zł zmienił się nie do poznania.  Ma służyć wszystkim mieszkańcom Gdańska oraz turystom.

Na powstałym nowym terenie rekreacyjnym znajdują się ścieżki spacerowe, rowerowe, ścieżka zdrowia z urządzeniami technicznymi do ćwiczeń w plenerze, stoliki dla szachistów oraz amatorów tenisa stołowego, plac zabaw dla dzieci, wydzielony wybieg dla psów. Całość terenu została oświetlona. Zachowane zostały cenne okazy flory i fauny.

Festyn na sportowo

Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji przypadło w udziale przygotowanie święta od strony rekreacyjno-sportowej. - Postaraliśmy się o wiele atrakcji. Pod okiem doświadczonych instruktorów opanujemy prawidłową technikę chodu z kijkami do nordic walking. Wielbiciele tańca dołączą z pewnością do grupy ćwiczącej zumbę - tańca zainspirowanego elementami  latynoamerykańskimi i fitness - zachęca Grzegorz Pawelec z gdańskiego MOSiR. - To impreza dla najmłodszych i  nieco  starszych. Dla całych rodzin przewidziano grę parkową „Śladami Pana Kleksa” oraz grę terenową na orientację „Poszukiwacze skarbów”. Dużą popularnością powinny cieszyć się przejażdżki i pokazy konne, które poprowadzi Maciej „Gleba” Florek, laureat popularnego tanecznego konkursu  You can dance. W czterech blokach odbędą się konkursy z ujeżdżenia, skoki przez przeszkody, kross wszechstronnego konia wierzchowego oraz wyścigi konne na specjalnie przygotowanych arenach. Ojcowie z synami będą mieli okazję wspólnych występów w mini turnieju piłki nożnej.

Sprzęt, wykorzystywany na co dzień do zabezpieczenia kąpielisk morskich, zaprezentują ratownicy. Każdy chętny będzie mógł się nauczyć wiązania węzłów żeglarskich.

Gdański Dzień Solidarności Społecznej

Po raz pierwszy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie świętować będzie Dzień Solidarności Społecznej. - Pragniemy, aby święto weszło na stałe do kalendarza imprez miejskich - mówi Monika Ostrowska z MOPR w Gdańsku. - Chcemy promować solidarność społeczną, ideę wolontariatu, działalność organizacji pozarządowych. Zdajemy sobie sprawę, że czasy nie są łatwe, ludzie są zajęci swoimi sprawami. Chcielibyśmy jednak ich zaktywizować społecznie, uwrażliwić na to wszystko, co się dzieje w ich otoczeniu, aby poczuli solidarność z innymi mieszkańcami.

MOPR w Gdańsku przygotował 12 namiotów tematycznych, każdy zainteresowany będzie miał okazję zapoznać się z wszelkimi formami wsparcia, dla najmłodszych, starszych, seniorów, niepełnosprawnych, rodzin. Pomocą będą służyć wykwalifikowani pracownicy socjalni. Przeprowadzony zostanie quiz wiedzy o pomaganiu, odbędą się wspólne zajęcia z dziećmi z warsztatów terapii zajęciowej. W samo południe wręczone zostaną nagrody prezydenta Gdańska w ramach akcji Podzielmy się pomaganiem - gdańscy bohaterowie.

Bezdomne czworonogi

Swój udział w festynie zapowiedziało schronisko dla bezdomnych zwierząt „Promyk” z Gdańska. Właściciele psów będą mogli oznakować chipem swojego pupila. Zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna prezentująca działalność schroniska. Swoje umiejętności sprawnościowe pokażą niektóre z czworonogów.

Przybędą też psy, które trafiły do ośrodka i czekają na swych nowych właścicieli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama