Nowy numer 30/2021 Archiwum

Odpustowa rocznica

W weekend 31 maja i 1 czerwca Kalwaria Wejherowska będzie przeżywała Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego połączony z obchodami XV Rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu.

Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego odbywa się w niedzielę przed Zesłaniem Ducha Świętego. Ponieważ przybywają na niego głównie pielgrzymi z południowych i środkowych Kaszub nazywany jest "odpustem lądowym".

W Jerozolimie Kaszubskiej uroczystości odpustowe rozpoczną się już w piątek po południu wraz z przybyciem pierwszych pielgrzymek i potrwają do niedzielnego popołudnia.

- W piątek 30 maja o 13.00 odbędzie się w Domu Pielgrzyma sympozjum z okazji XV Rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu. W czasie spotkania swoje wykłady wygłoszą: o. prof. dr hab. Bogusław Kochaniewicz OP, o. dr Kamil Paczkowski OFM oraz ks. prof. dr hab. Jan Perszon, który odpowie na pytanie "Czy młodzi kaszubi są maryjni?". O godz. 15.15 w klasztorze franciszkanów nastąpi otwarcie wystawy upamiętniającej koronację. O godz. 16 przy kaplicy Bożego Grobu nastąpi przywitanie pielgrzymów z Kościerzyny i okolic. Natomiast o godz. 17.45 przy kaplicy Piłata zostaną przywitane pielgrzymki z Kartuz, Przodkowa, Żukowa, Grzybna i okolic. O godz. 20 w kościele klasztornym odbędzie się adoracja relikwii Krzyża Świętego. 

- W sobotę 31 maja o godz. 8 odbędzie się Msza św. dla pielgrzymów przybyłych w piątek. O godz. 11 przy kaplicy Piłata nastąpi przywitanie pielgrzymów z Oliwy, Szemuda, Gdyni, Kielna, Koleczkowa i okolic. O godz. 12 natomiast przy kaplicy Trzeciego upadku Chrystusa (ul. Strzelecka) zostaną przywitane pielgrzymki z Lini, Strzepcza, Luzina, Sychowa, Zwartowa, Choczewa i okolic. Centralne obchody kalwaryjskie rozpoczną się kazaniami o godz. 14 w kościele klasztornym. Później o 18.00 na rynku zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia i o. abp. Jose Rodrigueza Carballo OFM (sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Watykanie). Wieczorem odbędzie się koncert zespołów "W niebo głosy" z Tczewa i "Greccio" z Wronek.

- W niedzielę 1 czerwca o godz. 7 odbędzie się Msza św. dla pielgrzymów. O godz. 8 odbędzie się Droga Krzyżowa na Kalwarii. O godz. 8.45 nastąpi powitanie pielgrzymów z Nowego Dworu Wejherowskiego, Bolszewa i Gościcina. O godz. 9 w kościele klasztornym zostanie odsłonięta i poświęcona kopia Tablicy Magnificat w języku kaszubskim, której oryginał został zawieszony w Ain Karem w czasie pielgrzymki Kaszubów do Ziemi Świętej. O godz. 9 odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem z kościoła klasztornego na Kalwarię, gdzie o 10.00 pod przewodnictwem prowincjała Filemona Janki OFM zostanie odprawiona uroczysta Suma odpustowa. Po niej nastąpi pożegnanie pielgrzymów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama