- Rachunek sumienia jest formą modlitwy, która pozwala nam rozwijać się duchowo - powiedział o. Stanisław Groń.
W parafii pw. Świętego Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu w dniach 1-3 czerwca odbywały się rekolekcje Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca pt. "Na dobre wakacje". Katechezy głosił o. Stanisław Groń, jezuita, dyrektor krajowy Apostolstwa Modlitwy w Polsce.
Ostatnie spotkanie poświęcone było rachunkowi sumienia. - Rachunek sumienia jest formą twórczej i rozwojowej modlitwy, która pozwala nam na bieżąco kontrolować nasze relacje z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Modlitwa ta składa się z pięciu etapów. Są nimi: stanięcie w obecności Boga, prośba o światło Ducha Świętego, rachunek sumienia poprzedzony dziękczynieniem, przeproszenie za nasze słabości, postanowienie poprawy - mówił jezuita.
O. Groń podkreślił, że ważnym elementem rachunku sumienia jest dziękczynienie. - Nie skupiajmy się jedynie na analizowaniu stanu naszego ducha pod kątem słabości, porażek, niedoskonałości. Dziękujmy Bogu za to co się nam udaje, za nasze pozytywne reakcje i zachowania oraz za dobre sytuacje i życzliwych ludzi, których postawił na naszej drodze.
- Rachunek sumienia to codzienny kwadrans szczerości - kwadrans rozmowy z Bogiem, kwadrans szukania prawdy o Nim i prawdy o człowieku - zakończył duchowny.
Po Mszy św. z nauką odbyło się nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.