Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Kaszubskie śpiewanie

Oddział Gdański Polskiego Związku Chórów i Orkiestra oraz parafia Wniebowzięcia NMP w Żukowie zorganizowały 7 czerwca już po raz dziesiąty Kaszubski Festiwal Muzyki Chóralnej i Regionalnej.

W tegorocznym zmaganiach konkursowych wzięło udział 9 chórów, oceniane przez jury pod przewodnictwem Waldemara Górskiego, dyrektora artystycznego.

Wspólnym elementem dla wszystkich chórów było wykonanie „Gaude Mater Polonia” podczas uroczystej Mszy świętej kończącej festiwal, a odprawionej przez ks. prałata Stanisława Gackowskiego, byłego proboszcza i współtwórcy festiwalu.

W części konkursowej występ każdego z chórów nie mógł przekraczać 15 minut. - Repertuar musiał zawierać utwory zróżnicowane pod względem stylów i epok - informowała Danuta Bałamucka, prezes Gdańskiego Oddziału PZCHiO. - Zaprezentowany miał być przynajmniej jeden utwór o tematyce kaszubskiej lub w języku kaszubskim.

Tegorocznym laureatem Grand Prix konkursu został Chór Kameralny 441 Hz pod dyrekcją Anny Wilczewskiej z Gdańsk, który wygrał także w kategorii chórów świeckich.

W kategorii chórów kościelnych najlepszym okazał się Chór „Rotondo” z parafii św. Ojca Pio w Poznaniu pod dyrekcją Natalii Sobkowiak-Bolewskiej. Najlepszym wykonaniem pieśni w języku kaszubskim wykazał się Chór Mieszany „Symfonia” z parafii św. Antoniego w Gdyni pod dyrekcją Bogny Swiłło.

Gościnnie wystąpił Chór Akademicki Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza, pomysłodawcy festiwalu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama