Tradycją Kościoła gdańskiego stało się wieczorne czuwanie wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich w kościołach stacyjnych położonych w pobliżu bazyliki mariackiej.
W wigilię Zesłania Ducha Świętego uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W koncelebrze uczestniczyli biskup senior Tadeusz Gocłowski, biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka oraz ponad stu kapłanów z terenu całej archidiecezji. Eucharystia miała charakter dziękczynny za kanonizację papieży Jana XXIII oraz Jana Pawła II. – Dziękujemy dziś w szczególny sposób za to, że pomorską ziemię dwukrotnie, w roku 1987 i 1999, nawiedził święty Jan Paweł II – mówił w homilii metropolita gdański.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, nawiązując do lednickich spotkań młodzieży, zaapelował do zgromadzonych młodych ludzi w bazylice. – Brońcie krzyża (...), brońcie tożsamości chrześcijańskiej, społecznej i kulturowej. Brońcie świętości ludzkiego życia. Dbajcie o język polski, wolny od przekleństw i wulgaryzmów. Brońcie wiary i przyznawajcie się do niej – wzywał. – Wiatr rozwiewa plewy, ale ziarno zostaje. I my chcemy być tym ziarnem – dodał. Data uroczystości zbiegła się w czasie z 15. rocznicą beatyfikacji gdańskich męczenników. Metropolita gdański podziękował za wyniesienie do chwały błogosławionych męczenników pomorskiej ziemi: s. Alicji Kotowskiej, zmartwychwstanki, męczennicy piaśnickiej Golgoty Pomorza, ks. Mariana Góreckiego, ks. Bronisława Komorowskiego, ks. Franciszka Rogaczewskiego, męczenników obozu Stutthof, ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia, kapelana gdyńskich marynarzy, męczennika Dachau.