Nowy numer 39/2020 Archiwum

Procesja Bożego Ciała ulicami Gdańska

Uroczystość Bożego Ciała (19.06) w wymiarze archidiecezji gdańskiej rozpocznie się Eucharystią o godz. 10.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Mszy św. przewodniczyć będzie arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie ulicami Starego Miasta i Głównego Miasta do Bazyliki św. Brygidy, gdzie na placu przy ostatnim ołtarzu zostanie wygłoszona homilia.

Liturgię uroczystości wzbogaci Cappella Gedanensis oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem, jest jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych dni w całym roku liturgicznym. Święto zostało ustanowione na skutek widzeń bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1264 r. została ona rozszerzona na cały Kościół. W Polsce Boże Ciało po raz pierwszy świętowane było w 1320 r. w diecezji krakowskiej na polecenie biskupa Nankera.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama