Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Ratują od zapomnienia

Wystartował projekt "Podaj dalej". Organizatorzy, czyli Małgorzata Zamorska-Misztal i jej mąż Witold Misztal z Fundacji Generacja poszukują seniorów powyżej 65. roku życia, a jednocześnie wieloletnich mieszkańców Gdańska, którzy chcieliby opowiedzieć im o dawnych grach podwórkowych.

- Odwiedzamy kluby seniora oraz rady dzielnic. Stworzyliśmy też specjalną stronę internetową, gdzie każdy może umieścić swoje wspomnienia - informuje W. Misztal. - Udało nam się zebrać już kilka relacji. Starsi mieszkańcy Gdańska chętnie opowiadają o swoim dzieciństwie i dzielą się opisami zabaw. Cały czas zachęcamy innych do udziału w naszym projekcie - dodaje.

Wywiady są spisywane i filmowane. Organizatorzy proszą też seniorów, by pokazywali "na żywo" zasady danej gry, co jest dokumentowane przy pomocy aparatu i kamery.

- Przekazane opisy zabaw i wyliczanek zostaną zebrane w specjalnej książce, która trafi do lokalnych szkół i bibliotek. Poszerzona publikacja będzie dostępna także online. Pozwoli to na korzystanie z efektu naszej pracy szerszemu gronu odbiorców - wyjaśnia M. Zamorska-Misztal.

Organizatorzy przeprowadzą także cykl seminariów dla nauczycieli, animatorów kultury, wychowawców i innych osób pracujących z dziećmi, którym zaprezentują wyniki swojej pracy. W ramach "Podaj dalej" odbędą się też tzw. warsztaty podwórkowe dla najmłodszych. Dzieci, pod okiem opiekunów, będą bawić się w gry opisane przez wieloletnich mieszkańców Gdańska. - Mamy nadzieję, że uda nam się nie tylko zachować w pamięci dawne zabawy, ale także na nowo zainteresować nimi najmłodszych - uzupełnia pani Małgorzata. Projekt zakończy się piknikiem i wystawą zdjęć.

Wszyscy, którzy chcą opowiedzieć o podwórkowych zabawach ze swojego dzieciństwa, mogą zadzwonić do Małgorzaty Zamorskiej-Misztal (504 450 334) lub Witolda Misztal (503 478 607). Fundacja Generacja poszukuje również wolontariuszy do przeprowadzania wywiadów. - Wystawiamy referencje i zaświadczenia, oferujemy też szkolenie z animacji. Można u nas odbywać praktyki studenckie - mówią organizatorzy projektu. Dodatkowe informacje TUTAJ

Więcej na temat projektu "Podaj dalej" w 25. numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama