- Król Stanisław Leszczyński był władcą o wyjątkowym życiorysie, któremu los nie szczędził ani sukcesów ani porażek - mówi dr Piotr Paluchowski, historyk z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W Polsce do Stanisława Leszczyńskiego przylgnęło miano pechowego króla-tułacza i nieudolnego polityka. Tymczasem we Francji jest on synonimem nowoczesnego władcy, a słynna Wielka Encyklopedia Francuska ocenia jego działalność jako "wyjątkową i godną do naśladowania". Nietuzinkowe życie monarchy możemy poznać, odwiedzając najnowszą wystawę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ekspozycja została przygotowana z okazji 280. rocznicy pobytu polskiego władcy w nadmotławskim mieście.
Wystawa opisuje wydarzenia, które rozegrały się na przełomie 1733 i 1734 roku. - W tym czasie Stanisław Leszczyński został wybrany przez szlachtę na króla Polski. Jednak część magnatów, godząc w zasady wolnej elekcji, jako kontrakandydata wysunęła Augusta III Sasa. Na polskie ziemie wkroczyła armia rosyjska wspierając tego ostatniego. Król Stanisław schronił się w Gdańsku licząc, że potężne fortyfikacje miasta zatrzymają przeciwników. Liczył także na szybkie wsparcie ze strony swojego zięcia Ludwika XV, króla Francji. Tymczasem carska armia rozpoczęła oblężenie Gdańska - tłumaczy dr Paluchowski.
Pierwsza część wystawy przedstawiana przebieg konfliktu oraz jego konsekwencje dla Gdańska i króla Stanisława. Znajdują się tu oprócz map, planów i rycin ukazujących oblężenie nadmotławskiego miasta, także elementy uzbrojenia stron biorących udział w walce.
Druga część wystawy poświęcona jest postaci króla. Poczynając od jego młodości, poprzez okres dwukrotnego panowania, a kończąc na władaniu w księstwie Lotaryngii. Stanisław Leszczyński został zaprezentowany nie tylko jako monarcha, ale również intelektualista, mecenas sztuki, wybitny administrator, budowniczy, miłośnik kuchni, społecznik i praktykujący katolik.
Na wystawie możemy podziwiać ponad 300 eksponatów m.in. obrazy olejne, numizmaty i militaria oraz rzeczy codzienne należące do króla i jego rodziny, m.in. jałmużniczkę królowej Marii Leszczyńskiej, w której trzymała drobne rozdawane biednym. Na ekspozycji znalazły się również interaktywna mapa oraz prezentacje multimedialne.
Wystawę można odwiedzać do 2 listopada w Ratuszu Głównego Miasta. Informacja o cenach biletów i godzinach otwarcia TUTAJ.
Więcej na temat króla Stanisława Leszczyńskiego w 25. numerze "Gościa Niedzielnego".