Kościół św. Jana w Gdańsku stał się w dniu 17 czerwca miejscem inauguracji programu „Wolontariat opiekuńczy”, powstałego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Fundacji Hospicyjnej oraz Fundacji Lubię Pomagać w Gdańsku.
Celem programu jest powstanie i rozwój wolontariatu w ramach instytucjonalnej i domowej opieki nad osobami chorymi, starszymi i niesamodzielnymi. - Idea zrodziła się blisko dwa lata temu, dziś przyszedł czas na realizację pomysłu - zapewniała Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Pierwsza grupa koordynatorów przeszła już specjalistyczne szkolenie, trwa nabór kandydatów na wolontariuszy. Chcemy zapoczątkować wolontariat opiekuńczy na Pomorzu.
W ramach projektu „Wolontariat opiekuńczy” ma zostać zbudowana sieć pomocy, czerpiąc inspirację z doświadczeń ruchu hospicyjnego. - Na Pomorzu poszliśmy daleko do przodu - twierdzi ks. Piotr Krakowiak SAC, krajowy duszpasterz hospicjów. - Zaczynaliśmy trzydzieści lat temu, dziś jesteśmy największą organizacją wolontariatu w Europie Środkowo-Wschodniej. Swą wiedzą i doświadczeniem chcemy wspomóc powstający wolontariat opiekuńczy. Dla każdego znajdzie się miejsce, organizacji pozarządowych, samorządowych, Kościoła. Tak już dzieje się w wielu miejscach.
Polskie społeczeństwo starzeje się. - Wśród nas żyje wiele osób przewlekle i obłożnie chorych, niesamodzielnych, starszych, które nie radzą sobie z codziennymi czynnościami lub są samotne - mówi Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej. - Chcemy stworzyć nad nimi jakby parasol ochronny. Stąd zachęcamy do odkrycia w sobie chęci pomagania innym, bezinteresownego poświęcenia mu swego czasu życzliwej pomocy w z pozoru łatwych sprawach życia codziennego.
Kolejnym działaniem promującym wolontariat opiekuńczy jest projekt pod hasłem „Pomaganie jest piękne”. - Jego głównym celem jest aktywizacja seniorów - informuje Anna Janowicz, prezes Fundacji Lubię Pomagać z Gdańska. - Realizowany jest w ramach rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych. Chodzi o stworzenie wolontariatu opiekuńczego w domach pomocy społecznej w województwie pomorskim. Zaproszenie kierujemy do wszystkich chętnych, a szczególnie do seniorów.
Podczas uroczystości zaprezentowany został film edukacyjny „Wolontariat opiekuńczy”, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przygotowali podobnie zatytułowaną wystawę swych prac, można było obejrzeć wystawy fotograficzne, wziąć udział w loterii fantowej, gdzie fantami były unikatowe wyroby, ręcznie wykonane przez małych i dużych pacjentów z różnych jednostek opieki społecznej i leczniczych.
(obraz) |