- Szliśmy dzisiaj w procesji wiary, która stanowi wyraz naszej czci dla Chrystusa obecnego w Eucharystii - powiedział arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła się od Mszy św. w bazylice mariackiej. Następnie spod kościoła wyruszyła procesja ulicami Starego i Głównego Miasta, w której wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Przewodniczył jej abp Sławoj Leszek Głódź.
Pierwsza stacja miała miejsce na Długim Targu przed Ratuszem Głównomiejskim. Pomorska Izba Rzemieślnicza przygotowała drugą stację na ul. Piwnej. Trzeci ołtarz postawili gdańscy dominikanie i wierni z parafii św. Mikołaja. Ostatni ołtarz został wzniesiony na placu obok bazyliki św. Brygidy. Tam arcybiskup wygłosił homilię.
Metropolita gdański nawiązał do Deklaracji Wiary autorstwa dr Wandy Półtawskiej. - Dokument ten zawiera naukę Kościoła dotyczącą ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz ludzkiej płciowości. Jest też zapewnieniem, że osoby, które deklarację podpisały, będą to nauczanie stosować w praktyce, odmawiając chociażby wykonywania ustawowo dopuszczalnych aborcji. Bowiem prawo Boże jest ponad stanowionym prawem ludzkim. Tymczasem sygnatariusze Deklaracji Wiary, czyli ponad 3 tys. lekarzy i studentów medycyny, stali się celem brutalnej nagonki laickich i poprawnych politycznie mediów - mówił abp Głódź.
Arcybiskup zaapelował także o modlitwę i wsparcie dla prof. Bogdana Chazana. - Ten wybitny lekarz jest szykanowany za wiarę i bezkompromisową, etyczną postawę. Stał się symbolem odważnych lekarzy katolików - podkreślił hierarcha. - Solidaryzujemy się z prof. Chazanem i innymi lekarzami świadomymi, że to Bóg kieruje drogami człowieka, i że tylko On jest Panem ludzkiego życia. Lekarz ma prawo postępować zgodnie z zasadami swojego sumienia i wyznawanej wiary. Wyrażamy tym niezłomnym ludziom naszą wdzięczność, że stanęli w obronie zasad chrześcijańskich - dodał metropolita gdański.
Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański Jan Hlebowicz /GN Abp Głódź odniósł się również do antychrześcijańskiego spektaklu "Golgota Picnic", który ma się odbyć w Poznaniu. - Chrystus ukazany jest w tej sztuce w sposób bluźnierczy. W imię wolności słowa i nadużywanej zasady tolerancji, która staje się często synonimem nowoczesności i postępu. A przecież łamany jest w tym wypadku artykuł 257. kodeksu karnego, który mówi, że kto publicznie narusza wartości, zasady oraz godność drugiego człowieka, podlega karze. Dlatego trzeba wyraźnie powiedzieć: zero tolerancji dla bluźnierstwa. Nie możemy pozwolić na szyderstwa i kpiny z tego, co dla milionów Polaków katolików jest drogie i święte.
- Jako katolicy jesteśmy powołani do dawania świadectwa wierności Kościołowi i wartościom chrześcijańskim. Do tego uzdalnia nas Duch Święty. Zróbmy miejsce Chrystusowi Eucharystycznemu w naszych sercach, życiu, rodzinach, w naszym mieście, archidiecezji gdańskiej i ojczyźnie. Niech nas przemienia, błogosławi i umacnia na naszej drodze ku zbawieniu - zakończył arcybiskup.
Udział w uroczystości wzięli m.in. arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, biskup Wiesław Szlachetka, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.