Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Pamięci ofiar I wojny

Licznie zebrani w kościele św. Jana w Gdańsku w dniu 29 czerwca miłośnicy muzyki poważnej mieli okazję wysłuchania Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert dedykowany był pamięci ofiar I wojny światowej w 100. rocznicę zamachu w Sarajewie.

„Pod względem zasięgu, okrucieństwa, a przede wszystkim totalnego charakteru stała się ona precedensem. Pierwsza wojna światowa zapoczątkowała wiek wojny totalnej, wiek w pełnym znaczeniu tego wyrazu wojny globalnej. (…) Przed latami 1914-1918 nigdy nie było wojny, która by pochłonęła tyle ogólnych zasobów tak wielkiej liczby kombatantów i która by objęła swym zasięgiem tak ogromne połacie ziemi. Nigdy jeszcze nie było uwikłanych w wojnę tyle narodów. Nigdy przedtem nie pozbawiono życia tylu ludzi i w tak masowy i bezwzględny sposób.” (H. W. Boldwin, World War I – 1962)

Wykonawcą koncertu był Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Zgodnie z tradycją od czasów Mozarta Requiem towarzyszy śpiew gregoriański. Tym razem w wykonaniu Virum Schola Greogoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Koncert nawiązywał do I wojny światowej przez dedykację, jak również przez międzynarodową obsadę. Soliści symbolicznie reprezentowali państwa ententy. Jean Vincent Blota – bas Francję, Sally Harrison – sopran Wielką Brytanię oraz Francesco Sartorato – alt Włochy. Liczni wykonawcy polscy nawiązywali do obecności rodaków na wszystkich frontach walczącej Europy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama