Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jarmark w duchu św. Dominika

- Życzę nam wszystkim, abyśmy umieli być jak św. Dominik Guzmán - gotowi do dialogu, a jednocześnie gorliwi i zdecydowani pójść za Chrystusem, bardziej wierząc Jemu niż sobie - powiedział ks. Krzysztof Niedałtowski.

W kościele pw. św. Mikołaja w Gdańsku 27 lipca odprawiona została Msza św. odpustowa ku czci św. Dominika, rozpoczynająca Jarmark Dominikański. Przewodniczył jej o. Marcin Mogielski OP, przeor klasztoru i proboszcz parafii. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku.

- Jezus mówi do swoich uczniów i do każdego z nas: "Masz być zdecydowany pójść za mną bezwarunkowo, głosić Dobrą Nowinę wszędzie i wszystkim, nie tylko wybranym". Św. Dominik Guzmán spełniał doskonale oczekiwanie Chrystusa, podobnie jak czyni to dziś papież Franciszek. Kościół musi wychodzić na ulice. Ojciec Dominik właśnie tak czynił. Wędrował po krajach średniowiecznej Europy, głosząc Ewangelię. Nie ogniem i mieczem. Modlitwą, różańcem i odwoływaniem się do łagodności Matki Bożej próbował zjednywać tych, którzy błądzili - mówił duchowny.

Po uroczystej Eucharystii na wszystkich głodnych czekał odpustowy żurek.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV przyznał kilku dominikańskim klasztorom przywilej odpustowy związany z dniem założyciela i patrona zakonu. Obok Paryża, Tuluzy i Awinionu w wyróżnionej grupie znalazł się także klasztor gdański. Papieska bulla zezwalała dominikanom z nadmotławskiego grodu udzielać każdemu odwiedzającemu ich kościół aż 100 dni odpustu. Religijnym uroczystościom towarzyszył jarmark, który z biegiem czasu nabrał charakteru przede wszystkim wielkiej imprezy handlowo-rozrywkowej.

W czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego od 27 lipca do 11 sierpnia w kościele pw. św. Mikołaja w każdą niedzielę o 14.30 oraz w poniedziałki o 20.00 będą odbywały się bezpłatne koncerty organowe najznakomitszych artystów z całego świata.

Od 4 do 9 sierpnia dominikanie zapraszają do zwiedzania wnętrza bazyliki św. Mikołaja. Ojcowie będą oprowadzali po kościele i opowiadali o historii gdańskiego klasztoru. Zbiórka zainteresowanych pod chórem z tyłu kościoła o 10.00 oraz 13.30. Codziennie kościół jest otwarty od 7.30 do 20.00.

« 1 »

Zobacz także

 • Versus
  31.07.2014 18:00
  Ojcze Marcinie, gdzie jest ornat? Takie zdjęcie wrzucone na stronę archidiecezji? Nie wiem co na to ksiądz arcybiskup, ale ja wiem, że między innymi św. Jan Paweł II nie byłby zadowolony: „Liturgia nie jest prywatną własnością nikogo, czy to celebransa czy wiernych w których zgromadzeniu tajemnice są sprawowane” (Ecclesia de Eucharystia).

  Do tego jeszcze może cytat z "Redemptionis Sacramentum":

  123. „Kapłan, sprawując Mszę świętą oraz inne czynności liturgiczne połączone z nią bezpośrednio, na albę i stułę wkłada ornat, chyba że obowiązuje inny przepis”213. Podobnie kapłan, który zgodnie z przepisami wkłada ornat, niech nie zapomina o włożeniu stuły. Wszyscy ordynariusze powinni czuwać, aby został wyeliminowany wszelki przeciwny zwyczaj.

  124. Mszał Rzymski daje możliwość, aby kapłani koncelebrujący Mszę, jeśli zachodzi słuszna przyczyna, na przykład jest zbyt duża liczba koncelebrujących i brakuje szat liturgicznych, mogli zrezygnować „z ornatu, lecz na albę nałożyć tylko stułę”; nie dotyczy to przewodniczącego, który zawsze powinien nałożyć ornat w kolorze określonym przepisami. Kiedy jednak można przewidzieć tego rodzaju sytuację, trzeba, na ile to możliwe, jej zaradzić. Koncelebransi, oprócz przewodniczącego, w przypadku konieczności mogą również nałożyć ornat koloru białego. W pozostałych sprawach należy zachować przepisy ksiąg liturgicznych.

  Na koniec warto zacytować Benedykta XVI:

  "W sprawowaniu liturgii decyduje się przyszłość wiary i kościoła".

  Z modlitwą,

  Versus.
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama