Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dziś idę walczyć - Mamo!

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w zabytkowej sali Dworu II w Gdańsku-Oliwie, czyli w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek, w sobotę 2 sierpnia odbył się szczególny koncert.

W dawnej rezydencji gdańskich patrycjuszy melomani mieli okazję posłuchać Duo Sopot w składzie: Elżbieta Rosińska - akordeon i Anna Sawicka - wiolonczela. 

W programie znalazły się utwory polskich kompozytorów: Kazimierza Wiłkomirskiego, Macieja Zielińskiego, Krzysztofa Olczaka i Krzysztofa Naklickiego oraz Wilhelma Fitzenhagena, Davida Poppera, Nebojsy Żivkoviċa i Astora Piazzoli.

- Jako że znajdujemy się na terenie Centrum Ekumenicznego, chciałyśmy zwrócić uwagę na fragmenty z życia powstańców, odnoszące się do spraw religijnych -  mówiła Anna Sawicka, współorganizatorka koncertu i jednocześnie członkini duetu. - Warszawę zamieszkiwało w owym czasie wyznawców wielu religii. Prymas ks. Stefan Wyszyński, kapelan powstańczy, służył posługą wszystkim wzywającym Boga, także nieprzyjaciołom.

Utwory przeplatane były komentarzem i poezją powstańców. Szczególne wrażenie zrobił wiersz tuż sprzed wybuchu powstania autorstwa Józefa Andrzeja Szczepańskiego:

Dziś idę walczyć - Mamo!

Dziś idę walczyć - Mamo,

Może nie wrócę więcej,

Może mi przyjdzie polec tak samo,

Jak tyle, tyle tysięcy

Poległo polskich żołnierzy

Za wolność naszą i sprawę.

Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę.

I w świętość naszej sprawy.

Dziś idę walczyć - Mamo kochana,

Nie płacz, nie trzeba, ciesz się, jak ja,

Serce mam w piersi rozkołatane,

Serce mi dziś tak cudnie gra.

To jest tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku

I śmiać się śmierci prosto w twarz,

A potem zmierzyć - i prac - bez leku

Za kraj! Za honor nasz!

Dziś idę walczyć - Mamo!...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama