Nowy numer 32/2022 Archiwum

Odpusty po wieczne czasy

Cudowny wizerunek Maryi ukoronował uroczyście Jan Paweł II w 1987 roku. Ludzie z wiarą proszący o Jej wstawiennictwo zrobili to już na długo przed nim.

Najstarszy zapis historyczny o istnieniu parafii w Trąbkach Wielkich, położonych na Wyżynie Gdańskiej, 25 km od Gdańska w kierunku Starogardu Gdańskiego, wskazuje na rok 1236. Początkowo drewniany kościół był własnością benedyktynów z Mogilna, którzy odstąpili go cystersom w 1306 r. – Od początku parafia nosiła wezwanie św. Wawrzyńca – informuje ks. Edward Szymański, proboszcz. – Na pewien czas dostała się pod panowanie Krzyżaków. Świątynia uległa zniszczeniu w pożarze w czasie potopu szwedzkiego. Nabożeństwa odprawiano w zbudowanej w tym celu kaplicy. Kościół odbudowano w 1740 r., staraniem Marianny Czapskiej, wojewodziny chełmińskiej. W takim kształcie pozostaje do dziś pod nowym wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Prawdopodobnie obecne prezbiterium stanowi ową kaplicę.

Moc wiary

W południowo-wschodniej części terenu przykościelnego znajdowało się źródło. – Według opowiadań przekazywanych z pokolenia na pokolenie miała tu się ukazać Matka Boża – opowiada ks. Edward Szymański. – Ludzie czerpali wodę mającą według nich moc uzdrawiającą, szczególnie skuteczną przy problemach z oczami. Liczne pielgrzymki przybywały do źródła, ale gdy ktoś chciał wodą ze źródła wyleczyć ślepego konia, wyschło. Potem celem pielgrzymek stał się cudowny obraz Matki Bożej, umieszczony w małej kaplicy. W 1720 r. Marianna Czapska ofiarowała 40 tys. zł na odprawianie przed cudownym obrazem Mszy świętych w niedziele i święta. Jej córka, Konstancja Czapska, wojewodzina pomorska, mieszkała w sąsiednim Gołębiewie.

– Pragnąc wyrazić wdzięczność za łaskę uzdrowienia córki, wybudowała w 1740 r. kościół – opowiada kustosz sanktuarium. – W tym samym roku obraz otrzymał korony i został uroczyście przeniesiony do nowego kościoła. Dziesięć lat po wybudowaniu kościoła Konstancja Czapska wyjednała w Rzymie specjalne odpusty dla pielgrzymów przybywających do Trąbek Wielkich – dodaje. Według ks. Jakuba Fankidejskiego (1844–1883), księdza i historyka, było siedem takich odpustów na siedem ważniejszych świąt Maryjnych. Ks. Fankidejski pisze, że te siedem odpustów zostało zatwierdzonych po wieczne czasy. – Wyrazem żywego kultu były liczne wota, które zdobiły obraz Matki Bożej oraz boczne ściany – mówi ks. Edward Szymański. – Podobno wykonano z nich naczynia liturgiczne, srebrną szatę na obraz i feretron. Miały istnieć także złoty kielich i monstrancja, ale nie dotrwały do czasów obecnych – tłumaczy. Szczególną czcią Matkę Boską Trąbkowską otaczali mieszkańcy Kościerzyny. Do około 1825 r. przybywali do Niej corocznie w pielgrzymkach dziękczynnych za ocalenie miasta od pożaru. Wiek XIX to okres nasilonej germanizacji i silnych wpływów protestanckich. – Kult Maryjny na nowo odrodził się po II wojnie światowej – dodaje ksiądz proboszcz. – Szczególnie od czasu, gdy nasze sanktuarium nabrało charakteru diecezjalnego, z główną uroczystością tygodnia odpustowego związanego ze świętem Narodzenia Matki Bożej 8 września – dopowiada.

Papieskie korony

Obraz Matki Bożej Trąbkowskiej znajduje się w centralnym miejscu głównego ołtarza w kościele. Przedstawia Bogarodzicę trzymającą Dzieciątko Jezus w prawej ręce i berło w lewej. Maryja pochyla twarz ku Dziecku. Mały Jezus trzyma w ręce królewskie jabłko, symbol panowania nad światem. Prawą rączkę z dwoma wyprostowanymi palcami wznosi do góry na znak błogosławieństwa. Maryja ma na sobie czerwoną szatę ze złotymi gwiazdami oraz niebieski płaszcz i białą chustę okalającą szyję. Sukienka wykonana została ze srebra. Nad głową Maryi unosi się złocona gołębica, symbol Ducha Świętego. Jako że obraz zakryty jest srebrną sukienką, dojrzeć można jedynie twarze i ręce Maryi i Jej Syna. Autorstwo obrazu przypisywane jest znanemu gdańskiemu malarzowi Hermanowi Hahnowi lub komuś z jego szkoły. – Od roku 1986, za namową bp. Zygmunta Pawłowicza, czyniliśmy starania o ukoronowanie cudownego obrazu – wspomina ks. Edward Szymański. – Biskup ordynariusz Tadeusz Gocłowski wystąpił do Stolicy Apostolskiej z prośbą, przedkładając stosowną dokumentację, na którą złożyła się m.in. praca magisterska napisana przez ks. Ryszarda Wołosa na temat historii kultu MB Trąbkowskiej. Latem 1987 roku papież Jan Paweł II miał odwiedzić Gdańsk. Poproszony został o osobiste ukoronowanie obrazu. Wydarzenie to miało miejsce 12 czerwca podczas Mszy św. dla świata pracy na gdańskiej Zaspie. Od tego też czasu wprowadzony został w parafii tygodniowy odpust maryjny, związany ze świętem Narodzenia Matki Bożej, przypadającym 8 września. Tygodniowy odpust przeżywany jest od pierwszej do drugiej niedzieli września. W tym roku to okres 7–14 września. Uroczystości kończy w drugą niedzielę Msza św. pod przewodnictwem biskupa gdańskiego. Są to jednocześnie archidiecezjalno-samorządowe dożynki, podziękowanie za doroczne plony. Podczas tej Mszy św. biskup nagradza wzorowe rodziny z archidiecezji gdańskiej, zakwalifikowane przez kapitułę promującą wzorowe rodziny, działającą przy sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama