Miasto Gdańsk oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapraszają na wyjątkowe obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach wezmą udział prezydenci Polski i Niemiec
Poniedziałkowe uroczystości na Westerplatte rozpoczną się o godz. 4.48, o której w 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie. W programie przewidziano m.in. apel pamięci oraz złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. - Oprócz przedstawicieli lokalnych władz, miasto tradycyjnie zaprosiło na tą część obchodów premiera oraz innych przedstawicieli rządu. Otrzymaliśmy już potwierdzenie przybycia Donalda Tuska, Prezesa Rady Ministrów RP - mówi Michał Piotrowski, z gdańskiego Biura Prasowego.
W ramach rocznicowych obchodów o godz. 12.00 na placu przed pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbędzie się także uroczysta Msza św. w intencji poległych pocztowców. Weźmie w niej udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, który wcześniej w Muzeum Poczty Polskiej zaprezentuje plany działań edukacyjnych Instytutu na najbliższy rok. Pracownicy Instytutu przedstawią też najświeższe publikacje dotyczące II wojny światowej, w tym broszurę przedstawiającą najnowsze ustalenia historyków dotyczące obrony Poczty Polskiej w Gdańsku.
Po południu przedstawiciele IPN złożą też kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszą ofiarę II wojny światowej w Gdańsku - harcmistrza Jana Ożdżyńskiego.
Z kolei o 17.00 na Westerplatte planowany jest koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej, którego organizatorem jest kancelaria polskiego prezydenta. Jak powiedział nam Michał Piotrowski koncertu wysłuchają prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Niemiec Joachim Gauck. - Następnie prezydenci złożą wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża i motorówką straży granicznej przepłyną do Gdańska Głównego. Tam wezmą udział w projekcji widowiska "Wybuch" zorganizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej - dodaje Piotrowski.
Widowisko "Wybuch" zrealizowane według pomysłu Andrzeja Wajdy, prezentowane będzie wewnątrz nieczynnego zbiornika na gaz znajdującego się w centrum Gdańska w sąsiedztwie terenu, na którym trwa budowa Muzeum II Wojny Światowej. Filmowo-multimedialny spektakl zostanie wyświetlony na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów. Projekcje będą odbywały się co godzinę od rana do wieczora w poniedziałek i wtorek. Wejście na spektakl, na który złożą się m.in. zdjęcia i filmy pochodzących ze zbiorów muzeum oraz fragmenty filmów Wajdy "Lotna" i "Katyń", będzie bezpłatne.
Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.48 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.