Nowy numer 15/2024 Archiwum

Niepokorni, niezłomni, wyklęci

- W Gdyni pojawi się liczna grupa polskich kombatantów z Kresów, spod Monte Cassino, żołnierzy AK skazanych na karę śmierci, powstańców warszawskich i wielu innych świadków historii - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

Kolejna edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989" wystartuje już 11 września w Gdyni. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie "Scena Kultury" oraz Urząd Miasta Gdyni.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną filmy odnoszące się głównie do najnowszej historii Polski, a także obrazy z krajów byłego "bloku wschodniego", które miały podobne doświadczenia historyczne. - Szczególne miejsce na tegorocznym festiwalu poświęcimy losom Polaków zesłanych na Syberię oraz udziałowi NSZZ "Solidarność" w odzyskiwaniu wolności przez inne kraje demoludów - informuje A. Gołębiewski.

Festiwal będzie gościł świadków historii, historyków, twórców filmowych, publicystów, muzyków i tych wszystkich, których interesuje najnowsza historia Polski.

Twórcy filmowi, jak co roku, będą rywalizowali w dwóch kategoriach - profesjonalistów walczących o nagrodę Złoty Opornik oraz młodych adeptów sztuki filmowej, na których czeka nagroda Anioła Wolności. W ramach VI edycji festiwalu odbędą się również warsztaty filmowe dla młodzieży, pokazy specjalne, koncerty, wystawy, gry uliczne i spektakle tematycznie związane z ideą wydarzenia.

W tym roku projekcje filmowe będą odbywały się w 3 miejscach jednocześnie - w Teatrze Miejskim w Gdyni, klubie muzycznym "Ucho" oraz DKF "Żyrafa". Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

Już wkrótce relacja z festiwalu na stronie: gdansk.gosc.pl oraz w 38. numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama