- Otaczamy ołtarz eucharystyczny, aby dziękować Bogu za plon urodzaju, za owoce pracy waszych rąk - zwrócił się do rolników arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
W sanktuarium maryjnym w Trąbkach Wielkich od 7 do 14 września trwał odpust ku czci narodzenia Najświętszej Maryi Panny, patronki świata pracy. W ostatni dzień odpustu odbyły się dożynki archidiecezjalno-samorządowe. Z tej okazji abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za urodzajne plony.
- Człowiek bogaty duchem nie złorzeczy, nie walczy z Bogiem, nie pomija tradycji, utrzymuje więź z ziemią oraz tym wszystkim, co Polskę stanowi. Człowiek bogaty duchem szuka przymierza z Jezusem Chrystusem, jego Matką i Kościołem. Człowiek bogaty duchem rozumie także dożynki nie jako świecką manifestację, ale jako święto dziękczynienia Bogu za plony - mówił arcybiskup w homilii. - Bogactwo ducha wyróżnia polską wieś. Bogactwo ducha dodaje szlachetności pracy rolnika - uzupełnił hierarcha.
Następnie metropolita gdański podkreślił solidarność polskich rolników z Kościołem. - Wieś i Kościół to dwa elementy rzeczywistości, których nie udało się złamać komunistycznym władzom. To dwa elementy, które nie uległy strukturom kłamstwa i bezprawia. Dziękuję za to wspólne trwanie, za pomoc w utrzymaniu seminariów, za powołania kapłańskie i zakonne. Opór polskiej wsi przeciw sowietyzacji był działaniem na rzecz polskiej wolności i suwerenności narodu. Jestem wdzięczny rolnikom za wierność Bogu, krzyżowi i Kościołowi.
W takcie Mszy św. arcybiskup wręczył puchary wykonawcom najpiękniejszych koron żniwnych oraz przyznał wyróżnienia rodzinom nominowanym przez Kapitułę Promującą Wzorowe Rodziny. W tym roku tytuł Wzorowej Rodziny otrzymali Małgorzata i Grzegorz Kwiatek wraz z 7-ciorgiem dzieci.
- Cieszymy się z tego wyróżnienia, chociaż nie jesteśmy ani wyjątkowi, ani doskonali. Kierujemy się w życiu słowami psalmu: "nie gonię za tym co wielkie, albo co przerasta moje siły"- komentują pani Małgorzata i pan Grzegorz. - Uważamy, że tego typu konkursy są potrzebne, ponieważ promują rodziny wielodzietne, pokazują, że posiadanie dzieci jest źródłem satysfakcji i inspiracji - dodają.
Po Eucharystii odbyła się procesja z wieńcami dożynkowymi na stadion, na którym zaplanowano festyn. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji m.in. występy zespołów, loterie z nagrodami, zabawy z animatorami, pokaz kulturystyczny.
- Dożynki archidiecezjalno-samorządowe to wielkie święto rolników. To był dla nas dobry rok. Pogoda dopisywała, dlatego plon jest obfity. Chcielibyśmy jedynie, by ceny naszych towarów były wyższe - zaznacza Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie.