GN 2/2021 Archiwum

Owoce i warzywa trafią do potrzebujących

W ramach programu "Embargo" polscy rolnicy i sadownicy przekazali pierwszą partię darów żywnościowych dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

- Dotychczas otrzymaliśmy od producentów żywności 40 ton jabłek. W przyszłości dostaniemy też marchew i kapustę - informuje ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. - Owocowe i warzywa najwyższej jakości trafią do Parafialnych Zespołów Caritas, gdzie rozpocznie się ich wydawanie osobom potrzebującym - dodaje.

- Potrzebujące rodziny będą mogły otrzymane owoce wykorzystywać do codziennego spożycia, ale także do robienia dżemów, ciast, kompotów. Produkty żywnościowe będą wydawane także w jadłodajni Caritas w Sopocie, z której codziennie korzysta kilkaset osób - mówi siostra Wacława Kosior, koordynatorka akcji.

Akcja Caritas została podjęta z powodu obowiązującego od 1 sierpnia rosyjskiego embarga na polską żywność. Zgodnie z ustaleniami ogłoszonymi przez Agencję Rynku Rolnego, placówki Caritas z całego kraju mogą przyjmować żywność w ramach "Tymczasowego nadzwyczajnego wsparcia producentów owoców i warzyw".

Każdy producent, po wcześniejszej deklaracji, ma możliwość dostarczenia żywności do nieodpłatnej dystrybucji. Następnie z dokumentem przekazania darów musi zgłosić się do Agencji Rynku Rolnego po rekompensatę, która obejmuje towar, pakowanie i transport.

W związku z rosyjskim embargiem, na pomoc plantatorom i sadownikom Unia Europejska przeznaczyła 125 milionów euro. To kwota, która zostanie podzielona między poszczególne kraje członkowskie.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama