Nowy numer 48/2020 Archiwum

Z Gdańska na Czarny Ląd

Najnowszy ołtarz adoracji autorstwa Mariusza Drapikowskiego, światowej sławy bursztynnika z Gdańska, za kilka miesięcy trafi do bazyliki w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obecnie dzieło artysty można oglądać w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w Straszynie.

Od kilku lat pan Mariusz razem z synem Kamilem oraz przyjacielem Piotrem Ciołkiewiczem, prezesem Stowarzyszenia Communità Regina della Pace, realizują dzieło "12 gwiazd w koronie Matki Bożej". To projekt utworzenia dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie.

Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji wykonane z bursztynu, złota i srebra. Pierwszy ołtarz adoracji trafił do Jerozolimy. Kolejna "gwiazda", pobłogosławiona przez papieża Benedykta XVI, kilka miesięcy temu stanęła w miejscowości Oziornoje w Kazachstanie. Teraz przyszedł czas na Wybrzeże Kości Słoniowej. Ołtarz "Donum Caritas et Pax", czyli "Dar miłości i pokoju", za kilka miesięcy przybędzie do bazyliki w Yamoussoukro.

Głównym tematem „Donum Caritas et Pax”  jest Całun Turyński. - Kontemplując całun zanurzony w krysztale, widzimy mękę Jezusa, ale za nią dostrzegamy Jego zmartwychwstanie, zwycięstwo życia i miłości; światło, a nie mrok - wyjaśnia pan Mariusz. W centrum ołtarza artyści umieścili postać Maryi. Pieta przyobleczona jest we fragment płótna i tuli do siebie Eucharystię. - Matka Boża przemawia tym gestem do każdego z nas: "Mój Syn nie umarł, ale zmartwychwstał. Przyjdźcie do Niego i zawierzcie Mu swoje troski" - tłumaczy Kamil Drapikowski, artysta-rzeźbiarz.  

Zanim wyjątkowy ołtarz adoracji trafi na Wybrzeże Kości Słoniowej odbędzie peregrynację po licznych kościołach w Polsce i za granicą. "Donum Caritas et Pax" był już na Jasnej Górze, teraz można podziwiać go w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w podgdańskim Straszynie. Później ołtarz trafi do Krakowa, Szczecina, Wrocławia oraz Poznania.

Przed Najświętszym Sakramentem w ołtarzu "Donum Caritas et Pax" można się modlić do 19 października. Od poniedziałku do piątku od 15.00 do 17.30 i po wieczornej Mszy św. do 21.00; w sobotę po wieczornej Mszy św. do 21.00 i w niedzielę od 14.00 do 18.00.

Więcej na ten temat w nr 41 "Gościa Niedzielnego".

« 1 »

Zobacz także

 • Horowski
  02.10.2014 21:10
  Horowski
  "Donum caritas et pax" tłumaczy się jako "Dar, miłość i pokój". Jeżeli ma być "Dar miłości i pokoju", to po łacinie powinno brzmieć: "Donum caritatis et pacis".
  doceń 1
 • chordad
  03.10.2014 09:53
  na małym zdjęciu wygląda jak satelita szpiegowski, albo jak promiennik podczerwieni :P
  doceń 1
 • gr3
  04.10.2014 21:22
  gr3
  Mam prośbę do Redakcji o większą precyzję. Od jakiego poniedziałku, do jakiej niedzieli?

  Już znalazłem, ale przez chwilę wpadłem w panikę, że jutro ostatni dzień, a to ode mnie o rzut beretem i przestraszyłem się bardzo, że mogła mnie minąć taka niesamowita okazja! Podobnie jak zbyt późno dotarła do mnie informacja o wystawieniu w Gdańsku poprzednich ołtarzy adoracji...

  "Od 27 września do 19 października 2014 roku, będziemy przy nim modlić się o pokój na świecie w kościele w Straszynie"

  (Cytat ze strony http://reginapacis.pl/index.php/home/item/306-donum-caritas-et-pax-w-kosciele-w-straszynie-kolo-gdanska.html )
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama