4-letni samiec Arco przybył z Lizbony do Paryża, skąd razem z trzema samicami – Berghi, Zion i Bingą (dwie 1,5-roczne, jedna 2,5-letnia) – wyjechały w drogę do Gdańska. – Lwy będą miały bardzo dobre warunki do zamieszkania – twierdzi Michał Targowski, dyrektor oliwskiego Ogrodu Zoologicznego. – Lwiarnia o powierzchni 2 ha należy do największych w Europie, jest wyposażona w imitację groty, konary drzew do ostrzenia pazurów i specjalnie zaprojektowane półki skalne. Zwiedzających oddziela pancerna szyba.
Wyładowane z klatek zwierzęta przejdą dwutygodniową kwarantannę. – Jeśli pogoda dopisze, a prognozy są korzystne, lwy wyjdą niedługo na wybieg – dodaje M. Targowski. – Potomstwa możemy spodziewać się najwcześniej za rok, samice są jeszcze młode. Cieszymy się, że lwy są już z nami. Teraz musimy zapewnić im pożywienie. Zjadają razem 10 ton mięsa rocznie.









