Nowy numer 49/2020 Archiwum

Święty seks?

W kolegiacie NSJ w Gdańsku-Wrzeszczu od 3 do 5 października trwał weekend dla małżeństw. Trzydniowe rekolekcje poprowadził o. Ksawery Knotz OFMCap, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin, autor wielu książek, m.in. "Seks jest boski, czyli erotyka katolika" oraz "Seks, jakiego nie znacie".

Temat współżycia seksualnego rodzi dużo emocji. – Czasami idziemy na łatwiznę i nie mówimy o tym. Stąd rodzą się później poważne problemy – twierdzi o. Ksawery. – Ostatnio toczy się dyskusja o Komunii dla rozwiedzionych. W tle ukryty jest problem: czy współżycie seksualne jest związane tylko z małżeństwem, czy też można współżyć seksualnie poza małżeństwem sakramentalnym? Nie potrafimy mówić o życiu seksualnym i w konsekwencji nie stawiamy problemu w tym kontekście. Problem rozwodu sprowadzamy jedynie do zakazu Komunii św. Nie mówimy o miłości, o miłości małżeńskiej, o pięknie życia seksualnego ludzi, którzy żyją w łasce uświęcającej i są blisko Boga, wyrażają poprzez swoją seksualność głęboką miłość, jaką mają od Boga. Naszą uwagę koncentrujemy na złu, na grzechach, na problemach, których często nie potrafimy rozwiązać.

Ojciec Ksawery uważa, że najpierw należy rozwiązać inny problem: umieć powiedzieć, jakie wielkie łaski daje sakrament małżeństwa. – Myślę, że większość ludzi, także kapłanów, nie umiałoby przekonująco odpowiedzieć. Jeśli się nie zna rzeczywistości, jaką tworzy łaska Boga, trudno jest rozstrzygnąć, jaka jest rzeczywistość poza tą łaską. To znaczy, jakich łask tym ludziom brakuje, jakie są tego konsekwencje. Mamy budować duchowość małżeńską, inną od duchowości kapłańskiej czy zakonnej, ale równoprawną w Kościele, wypływającą z sakramentu chrztu i małżeństwa, rzeczywistość bardzo silnie związaną z Chrystusem. Gdy ją odkryjemy, odkryjemy też, jak rozwiązywać problemy ludzi, którzy w tę rzeczywistość nie weszli albo z niej zrezygnowali. Niezależnie od przyczyn. Jeśli nie poznamy istoty łaski, którą niesie sakrament małżeństwa, wpadamy w pułapkę, której owocem jest skłócenie Kościoła. Dyskusje w Kościele są bardzo potrzebne. W rzeczywistości często trzymane są na uwięzi, żeby przypadkiem kogoś nie urazić. Absurd polega na tym, że rzeczywistość objęta łaską sakramentu małżeństwa jest wyciszana, a rzeczywistość życia poza sakramentem staje się kościelną debatą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama