"Franciszkański kościół Świętej Trójcy w Gdańsku i jego wyposażenie" to tytuł dwudniowej konferencji naukowej u oo. franciszkanów.
Klasztor oo. franciszkanów w Gdańsku oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali dwudniową konferencję naukową poświęconą historii kościoła Świętej Trójcy, prowadzonym pracom konserwatorskim i odkryciom archeologicznym. Konferencje oraz prezentacje odbywają się 10 i 11 października w prezbiterium kościoła Świętej Trójcy. – W 1419 r. nasi bracia zakonni rozpoczęli budować w tym miejscu kościół pw. Wieczerzy Pańskiej. Później zamieniony został na pomieszczenie chóru zakonnego. Dziś stanowi przedłużenie prezbiterium wielkiego kościoła Świętej Trójcy – mówi o. Tomasz Jank, gwardian i rektor kościoła. – Jeszcze nie tak dawno temu wejście do niego było niemożliwe.
Kościół Świętej Trójcy zmienia swoje oblicze od czasu powrotu oo. franciszkanów do Gdańska, tj. kwietnia 1945 r. – Szczególnie po upadku komunizmu otworzyły się możliwości pozyskiwania pieniędzy na renowację kościoła. Dotąd wykonaliśmy około 45 proc. niezbędnych prac – dodaje o. Tomasz Jank. – Wiele jeszcze zostało do zrobienia, jak chociażby wymiana okien w prezbiterium, w dużym kościele oraz wszystkich okien w kościele św. Anny. Należy się zająć remontem wieży oraz elewacji dużego kościoła. To potężne inwestycje. Dziś świątynia lepiej prezentuje się od środka niż od zewnątrz. Mamy jednak wiele osiągnięć, którymi dzielimy się podczas konferencji i na wystawie archeologicznej.
Zgodnie z opinią o. Jana Maciejowskiego, ministra prowincjalnego Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, kościół Świętej Trójcy jest największym obiektem franciszkańskim w Europie Wschodniej. – Imponuje nie tylko wielkością, ale też swoją historią. Cieszymy się, że jako prowincja możemy strzec dziedzictwa, które pozostawili tutaj franciszkanie.
Uroczystej Eucharystii w sobotę o 12.00 przewodniczyć będzie wikariusz generalny Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jerzy Norel z Rzymu.